Reklama

Zapalenie zatok: Przyczyny, objawy i domowe sposoby

Ból zatok to częsta, uciążliwa i nawracająca dolegliwość, która skutecznie uprzykrza nam życie. Jej przyczyną są infekcje układu oddechowego, nawracający katar, alergie, a także astma oskrzelowa czy powikłania po zabiegach stomatologicznych. Stan zapalny zatok objawia się przede wszystkim dokuczliwym bólem u nasady nosa i w obrębie czoła, ale też wrażeniem ucisku i rozpierania w całej głowie. Nawracające zapalenia zatok należy pilnie skonsultować z lekarzem, by usunąć ich przyczynę. Warto jednak znać domowe sposoby, dzięki którym złagodzimy ból i inne objawy. Sprawdź, jak sobie radzić z bólem zatok.

Przyczyny i objawy bólu zatok

Przyczyną bólu zatok jest stan zapalny, który może rozwijać się na skutek infekcji wirusowej, grzybicznej lub bakteryjnej, a także alergii. Sprzyjają mu nawracające katary, astma oskrzelowa, a także polipy w nosie. Częstą przyczyną bólu zatok są również powikłania po zabiegach stomatologicznych – przede wszystkim po leczeniu kanałowym czy usuwaniu zęba. Czynnikiem ryzyka mogą być także stany zapalne dziąseł.

Stan zapalny zatok objawia się zatkanym nosem oraz uporczywym, tępym bólem u nasady nosa i w obrębie czoła. Zazwyczaj nasila się on przy pochylaniu, zdarza się, że promieniuje na całą głowę, uszy i szczęki. Zapaleniu zatok mogą również towarzyszyć gorączka i ogólne złe samopoczucie. Dokuczliwe objawy można złagodzić przy pomocy domowych sposobów. Stan zapalny warto jednak skonsultować ze specjalistą, by leczyć przyczynę dolegliwości – np. astmę, alergię czy niedrożność zatok.

Reklama

Domowe sposoby na ból zatok

Okłady na ból zatok

W przypadku bólu zatok świetnie sprawdzą się ciepłe okłady. Najprostszym sposobem jest przykładanie do czoła rozgrzanego ręcznika lub kompresu. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli w cienką szmatkę zawiniemy rozgrzaną wcześniej w piekarniku gorczycę lub sól jodowo-bromową.

Inhalacje na ból zatok

Skutecznym sposobem na ból zatok są inhalacje. Nie tylko pomagają pozbyć się zalegającej wydzieliny, ale też udrażniają nos i ułatwiają oddychanie. Szybko łagodzą też ból i obrzęki. Do wykonania inhalacji potrzebna jest tylko miska z gorącą wodą oraz kilka kropel olejku eterycznego – najlepiej działa eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy lub z mięty pieprzowej. Do inhalacji można też wykorzystać sól morską (ok. 4-6 łyżek na 2 litry wody). Głowę należy pochylić nad miską i przykryć ręcznikiem, a następnie głęboko wdychać parującą wodę.

Maści na ból zatok

Stosowanie odpowiednich maści działa jak połączenie okładów i inhalacji. Nie tylko wykazują one właściwości przeciwbólowe, ale też udrażniają nos. Bolesne części ciała wystarczy dwa razy dziennie smarować maścią eukaliptusową, sosnową lub kamforową.

Płukanki na ból zatok

Szybką ulgę przyniesie także płukanie zatok. Niestety, nie jest to przyjemny zabieg, ale niezwykle skuteczny. Do jego wykonania potrzebna jest gruszka do nosa lub inny zestaw dostępny w każdej aptece. Przy jego użyciu wystarczy wstrzyknąć do nosa roztwór soli fizjologicznej lub wodę morską. Płukania zatok nie powinno się wykonywać, jeśli doskwiera nam jednocześnie stan zapalny ucha.

Zioła i przyprawy na ból zatok

Niezastąpionym elementem walki z bólem zatok jest przyjmowanie dużej ilości płynów oraz przebywanie w nawilżonym powietrzu. Warto pić jak najwięcej ziołowych naparów (np. z rumianku, szałwii, lipy czy tymianku), a do herbat dodawać przyprawy o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Świetnie sprawdzą się imbir, kardamon oraz goździki, a także miód i cytryna.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy