Reklama

Zapalenie żołądka: Przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żołądka to przewlekła choroba, często nazywana nieżytem lub katarem żołądka. Jej objawy przypominają zwykłe zatrucie, jednak sygnalizują coś dużo poważniejszego. Ból żołądka, nawracające nudności, zaparcia, zgaga i uczucie pełności w tzw. nadbrzuszu to dolegliwości, z którymi chory zmaga się na co dzień. Jednak zapalenie żołądka może przebiegać również bezobjawowo. W takim przypadku chorobę jest trudniej wykryć oraz leczyć, co sprzyja jej rozwojowi. Jak rozpoznać to schorzenie, jakie czynniki go wywołują oraz jak skutecznie je leczyć? Tłumaczymy.

Przyczyny zapalenia żołądka

Przyczyny nieżytu żołądka mogą być różne. Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje zdrowie każdego dnia. Nawet źle dobrana dieta może być powodem rozwoju poważnej choroby. Oto czynniki, które najczęściej wywołują zapalenie żołądka:

- zakażenie bakterią Helicobacter pylorii;

- długotrwale zażywanie niektórych leków;

- niezdrowa dieta;

- szybki styl życia;

- refluks;

- palenie tytoniu;

- nadużywanie alkoholu;

- cukrzyca.

Objawy choroby

Zapalenie żołądka może mieć różny przebieg. Chorobie nie zawsze towarzyszą nasilone dolegliwości. Czasami mogą być one zupełnie nieodczuwalne, choć takie przypadki występują bardzo rzadko. Najczęstsze objawy choroby zbliżone są do tych, które odczuwa osoba chorująca na wrzody żołądka i dwunastnicy, a mianowicie:

Reklama

- uczucie dyskomfortu w układzie pokarmowym;

- nudności oraz wymioty;

- ból żołądka;

- zgaga;

- bóle jelit;

- uczucie pełności.

Objawy pojawiają się zazwyczaj po zjedzeniu obfitego posiłku.

Na czym polega leczenie zapalenia żołądka?

Leczenie zapalenia żołądka uzależnione jest od typu choroby. Wyróżniamy trzy typy zapalenia żołądka:

Typ A - pacjentowi podawana jest pozajelitowo witamina B12.

Typ B - spowodowany jest bakterią Helicobacter pylori. Leczenie polega zatem na jej zwalczeniu.

Typ C - w tym przypadku należy wyeliminować z diety chorego leki, które są przyczyną schorzenia.

Pacjentom podaje się również leki łagodzące objawy choroby. Definitywnie zabronione jest spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Używki podrażniają żołądek i wzmagają objawy choroby.

Nieleczone zapalenie żołądka może prowadzić do poważnych komplikacji, między innymi trwale uszkodzić układ pokarmowy.

Naturalne leczenie

Ulgę w dokuczliwych objawach zapalenia żołądka mogą przynieść naturalne lekarstwa. Część z nich można samodzielnie przygotować w domu. Oto trzy propozycje:

Woda ryżowa

Woda ryżowa wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz wyraźnie zmniejsza uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Łagodzi również zgagę oraz bóle żołądka. By ją przygotować, wystarczy gotować woreczek ryżu przez kilkanaście minut. Wodę należy ostudzić i pić niewielkimi partiami przez cały dzień.

Napar z imbiru

Imbir z kolei zabija bakterie i również działa przeciwzapalnie. Szczególnie znany jest z właściwości łagodzących nudności oraz niestrawność. Przyniesie ulgę w dolegliwościach związanych z różnymi chorobami żołądka. Napar z imbiru jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy zalać kilka plasterków świeżego korzenia imbiru wrzątkiem i odstawić do zaparzenia. Herbatkę należy pić cały dzień.

Sok z marchwi i z selera

Marchew i seler to warzywa, które działają przeciwzapalnie. Ponadto, są pełne witamin i minerałów. Przyniosą ulgę w różnego rodzaju dolegliwościach układu pokarmowego, również w przypadku zapalenia żołądka. By się o tym przekonać, należy zastosować kurację koktajlem z marchwi i z selera. Wystarczy zmiksować dwie marchewki oraz jeden niewielki seler ze 100 mililitrami wody i koktajl gotowy. Warto pić go codziennie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy