Reklama

Reklama

Zaskakujące sposoby na lepszą odporność

Sprawdź, jak dzięki właściwemu oddychaniu możesz lepiej chronić się przed sezonowymi infekcjami.

Wiosenne powietrze bywa zdradliwe..! Nie dość, że jest chłodne, to jeszcze nie brak w nim chorobotwórczych wirusów. To, czy przedostaną się one w głąb nosa, a dalej do gardła, zatok, krtani, tchawicy czy oskrzeli, czy też zostaną powstrzymane, zależy m.in. od sposobu, w jaki wdychamy i wydychamy powietrze. A robimy to aż 16-18 razy w ciągu minuty!

Walkę ze szkodliwymi drobnoustrojami mogą nam też ułatwić proste ćwiczenia oddechowe. Wdychaj powietrze tylko przez nos To ważne, by trafiało ono do układu oddechowego tylko tą drogą. Nozdrza, w przeciwieństwie do jamy ustnej, są wyposażone w specjalne "elementy" ochronne. Znajdujące się w nich drobne włoski jak filtr oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, toksyn i alergenów. A dzięki warstwie śluzu i siateczce naczyń krwionośnych zostaje ono nawilżone i ogrzane, przez co staje się łagodniejsze i bardziej przyjazne dla dróg oddechowych.

Reklama

Ale uwaga! Zmarznięty nos nie wywiązuje się już tak dobrze ze swoich zadań. Dlatego mamy odruch chowania go w dłoni, np. w chłodny, wietrzny dzień. Wydychaj - ustami. Wydech służy przede wszystkim pozbyciu się z organizmu dwutlenku węgla, który powstał wskutek przemiany materii w komórkach i tkankach. O wiele szybciej (i zdrowiej) jest robić to przez usta, niż przez nos.

4 proste ćwiczenia

Poprawiamy wydech

To ćwiczenie może być bardzo pomocne przy astmie. Stań prosto, opuść luźno ramiona. Zrób głęboki wdech nosem. Przygryź lekko dolną wargę i zrób wydech w taki sposób, by wypełnić powietrzem policzki. Lekko uchyl usta i pozwól mu delikatnie uchodzić. Powtórz 2-3 razy.

Oczyszczamy nozdrza

Tak ćwicz, gdy masz katar przeziębieniowy. Zrób kilka wdechów i wydechów, ściśnij nozdrza kciukiem i palcem wskazującym, zamknij usta. Ostrożnie odchyl głowę do tyłu, a potem opuść ją do klatki piersiowej. Powtórz 4 razy. Wypuść powietrze.

Wzmacniamy siłę wdechu i wydechu

To możliwe dzięki naprzemiennemu oddychaniu prawą i lewą dziurką. Uciśnij lewą dziurkę. Prawą zrób powolny wdech, licząc do czterech. Następnie uciśnij palcami obie dziurki i policz do czterech. Uciśnij prawą dziurkę. Lewą zrób powolny wydech, licząc do ośmiu, a następnie wdech - licząc do czterech. Zrób 8-10 takich przejść.

Ułatwiamy odksztuszanie

Trenowanie wydechu z tzw. oporem bardzo ułatwia transport śluzu w drogach oddechowych. Zrób wdech nosem. Następnie powoli wydychaj powietrze ustami przez słomkę lub cienką rurkę. Powtarzaj przez 2-3 minuty. Ale przerwij ćwiczenie, jeśli czujesz się zmęczona lub brak ci tchu.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy