Zawał groźny nie tylko dla mężczyzn
20-latka po zawale serca? Kardiolodzy twierdzą, że z takimi przypadkami mają coraz częściej do czynienia. Zawał to zabójca nr 2 kobiet w Polsce. Sposoby uchronienia się przed nim wydają się być proste: regularne i zdrowe odżywianie, ruch i unikanie stresu...
Według doktor Marii Bogdan z katedry i kliniki kardiologii szpitala imienia Jurasza w Bydgoszczy są trzy grupy kobiet szczególnie narażonych na zawał. Do pierwszej należą te, w których rodzinie u osób przed 50. rokiem życia, pojawiła się choroba niedokrwienna, w tym zawał serca.
Duże ryzyko występuje także u kobiet z cukrzycą. W tym przypadku nie zawsze zawał objawia się typowym bólem, charakteryzowany jako zamostkowy. Może nie być w ogóle bólu, ale uczucie słabości, pocenie się, bladość.
Trzecia grupa osób to kobiety palące papierosy. Tu jednak można mówić o zawale niejeko na własne życzenie. Papierosy - jak wiadomo - zdrowiu nie służą. Jeżeli chodzi o zawał serca, to badania wykazały, że u kobiet palących więcej niż 25 papierosów na dobę, ryzyko zawału serca jest 5,5 razy wyższe, niż u niepalących.