Reklama

Reklama

Zbijamy gorączkę

Maluszek jest cały rozpalony? Zmierz mu temperaturę. Jeśli termometr wskaże więcej niż 38°C, powinnaś ją szybko obniżyć. Oto, jak to zrobić.

Przygotuj chłodzącą kąpiel

Nalej do wanienki wody o temperaturze o 1°C niższej od temperatury ciała dziecka. Powinno być jej tyle, by siedzącemu maluszkowi sięgała do pępka. Ostrożnie zanurz malca w kąpieli. Następnie delikatnie polewaj wodą całe ciałko malucha. Jeżeli smyk nie będzie protestował, zacznij stopniowo dolewać do kąpieli coraz zimniejszej wody. Wyjmij brzdąca z wanienki nie później niż po 5-10 minutach. Uwaga! Pamiętaj, że nie wolno wkładać rozpalonego maluszka bezpośrednio do zimnej wody.

Przyłóż zimne okłady

Reklama

Wysoką temperaturę u dziecka możesz nieco zbić, robiąc malcowi chłodne okłady. W tym celu zmocz pieluszkę lub mały ręcznik w zimnej wodzie i przykładaj na czoło, kark, pachy i pachwiny lub zawiń maluszkowi wokół łydek. Aby nieco schłodzić ciało malucha, możesz również przetrzeć jego ciało gąbką zmoczoną w letniej wodzie. Rób to w kierunku środka: od dłoni do ramion, od stóp do pachwin, a na końcu tułów. Potem okryj smyka i połóż do łóżka. Zabieg powtarzaj co kwadrans.

Zrób herbatkę ziołową

Weź dwie łyżeczki suszonych kwiatów lipy lub czarnego bzu, zalej wrzątkiem, a następnie odstaw na 10 minut, żeby uzyskać napar. Ostrożnie przecedź herbatkę i odstaw ją do przestygnięcia. Ostudzony napój podawaj malcowi po 6. miesiącu 4-5 razy dziennie. Do zaparzania możesz też wykorzystać gotowe herbatki w torebkach, np. Herbatę lipową fix (ok. 5 zł/20 szt.) lub Czarny bez (ok. 4,35 zł/25 szt.). Napar z lipy lub czarnego bzu zadziała napotnie, dzięki czemu gorączka u maluszka nieco spadnie.

Podaj środek przeciwgorączkowy

Jeśli smyk wysoko gorączkuje niezwłocznie podaj mu lekarstwo z paracetamolem lub ibuprofenem. Paracetamol można podawać dziecku już od pierwszych dni życia. W aptece pytaj o Pedicetamol (ok. 13 zł/30 ml), Calpol (ok. 15,50 zł/140 ml) lub Apap Junior (ok. 13 zł/10 sasz.). Z kolei syropy i czopki, które zawierają ibuprofen (np. Ibufen forte, ok. 15 zł/100 ml lub Nurofen dla dzieci, ok. 14 zł/10 szt.) podaje się maluchom powyżej 3. miesiąca życia. Działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje