Reklama

Zdrowe odżywianie w pracy

Prawidłowe odżywianie jest podstawowym warunkiem utrzymania szczupłej sylwetki i dostarcza substancji odpowiedzialnych za jasność i szybkość myślenia, pamięć długotrwałą i przytomność umysłu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) racjonalne odżywianie może wpływać na wzrost wydajności pracy aż o 20%. Niewłaściwa dieta i zamawianie gotowych, wysokokalorycznych potraw ma zaś wpływ na występowanie otyłości wśród pracowników biurowych. Eksperci programu "Lżej w pracy" przedstawiają zasady zdrowego odżywiania i troski o szczupłą sylwetkę w pracy.

Pośpiech i duża ilość obowiązków sprawia, że pracownik biurowy zapomina o regularnych posiłkach. W momencie gdy poczuje głód, zadowala się gotowymi potrawami typu pizza i fast food. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej prowadzi to do nadwagi, a następnie do otyłości.

Reklama

Co jeść w pracy?

"Troska o szczupłą sylwetkę sprawia osobom zapracowanym dużą trudność szczególnie ze względu na zamawianie gotowych posiłków. Dlatego ważne jest wspomaganie procesów przetwarzania tłuszczu suplementami diety, np. takimi które zawierają chitosan, substancję wiążącą tłuszcze i ograniczającą ich wchłanianie do organizmu." - mówi dietetyczka Justyna Marszałkowska.

Posiłki do pracy:

Pożywne śniadanie, np. pełnoziarniste płatki z mlekiem, bogate w substancje odżywcze dostarczy nam niezbędnej energii na cały dzień. Dlatego ważne jest, by nie wychodzić z domu na czczo. Nie powinno się również omijać kolejnych posiłków, gdyż uczucie głodu powoduje sięganie po tuczące i niezdrowe przekąski.

Drugie śniadanie: dwie kromki pieczywa chrupkiego i mały kefir lub maślanka z dwiema łyżkami otrąb pszennych.

Dla wygody można całe opakowanie pieczywa chrupkiego i otrąb pszennych zostawić w pracy, gdyż są to produkty suche o długim terminie ważności. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy spakować te produkty w torebki foliowe.

Obiad: spaghetti z sosem pomidorowym (120-130 g ulubionego makaronu razowego, pierś z kurczaka pokrojona na drobno i podsmażona, sos pomidorowy - pół puszki pomidorów, przyprawy) lub schab z warzywami (plaster schabu rozbity i usmażony z przyprawami, ulubione warzywa uduszone lub ugotowane na parze) lub kanapka z polędwicą i sałatka (dwie kromki pieczywa razowego, 4 plasterki polędwicy, sałata, pomidor, ogórek, łyżeczka oliwy z oliwek, ulubione przyprawy) lub dwie kromki pieczywa chrupkiego i sałatka z łososiem lub tuńczykiem (plaster łososia lub tuńczyk, sałata, pomidor, ogórek kwaszony, 2-3 łyżki kukurydzy, łyżeczka oliwy z oliwek, ulubione przyprawy).

Podwieczorek: dowolny owoc.

Jak to zrobić?

Posiłki można przygotować wieczorem poprzedniego dnia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcać na to czasu codziennie, można gotować podwójną porcję na dwa kolejne dni. Eksperci programu "Lżej w pracy" zalecają korzystanie z opakowań, które utrzymują świeżość i smak potrawy. Przed wyjściem należy się zastanowić czy w pracy chcemy zjeść posiłek ciepły czy zimny, gdyż będzie miało to znaczenie przy pakowaniu. W przypadku, gdy w pracy nie ma mikrofalówki lub kuchenki, a zależy nam na ciepłym posiłku, można pudełka włożyć do specjalnej termo-torby utrzymującej ciepło. Produkty suche jak otręby i pieczywo chrupkie należy pakować w torebki foliowe. Można również całe opakowania zostawić w pracy, gdyż są to produkty o długim terminie ważności.

Nieprzewidziane sytuacje

Warto zostawić w pracy dodatkowe produkty, np. płatki pełnoziarniste, owoce suszone, chrupkie pieczywo. Mogą być wykorzystane, gdy musimy zostać dłużej w pracy. Jeżeli konieczne staje się kupienie gotowego posiłku, najlepiej zamówić sałatkę bez sosu lub kanapki z pieczywem razowym.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: przyprawy | odżywianie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy