Reklama

Reklama

Zdrowe produkty na poprawę nastroju

Napięcie, stres i inne negatywne emocje, których nie brakuje podczas pandemii, wielu z nas niweluje, sięgając po kaloryczne przekąski, takie jak słodycze. Efekty łatwo przewidzieć - będą nimi nadprogramowe kilogramy i zwiększone ryzyko wystąpienia groźnych chorób.

Można tego jednak uniknąć i w trudnych chwilach sięgać po produkty, które mają nie tylko pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale i ogólny stan zdrowia. Niech w naszym menu zagoszczą więc na stałe zielone warzywa, tłuste ryby, kiszonki oraz kawa i herbata.

Reklama

W czasie izolacji częściej doświadczamy stresu, niepokoju oraz nudy. Negatywne emocje bardzo często zajadamy, jedząc produkty, które poprawiają samopoczucie. Królują wśród nich zawierające mnóstwo cukru słodycze oraz wzbogacone o utwardzone tłuszcze słone przekąski, takie jak krakersy, frytki czy orzeszki.

Choć po zjedzeniu tuczącego przysmaku czujemy się lepiej, poprawa nastroju jest złudna - u wielu osób po krótkim czasie pojawia się poczucie winy, które dodatkowo wzmaga niepokój i stres. Dieta bogata w cukier, sól i konserwanty może również doprowadzić do rozwinięcia wielu groźnych chorób, z cukrzycą i miażdżycą na czele.

Z całą pewnością trudno jest oprzeć się pokusie sięgnięcia po czekoladę, gdy dopada nas gorsze samopoczucie. Warto jednak zrozumieć, że znacznie korzystniej - nie tylko z punktu widzenia ogólnego stanu zdrowia, ale i samopoczucia właśnie - będzie umieścić na talerzu zdrowe i pełnowartościowe produkty.

Należą do nich m.in. tłuste ryby. Z uwagi na dużą zawartość dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3, powinny na stałe zagościć w naszym jadłospisie.

- Liczne badania dowiodły, że osoby, które regularnie spożywają zdrowe tłuszcze, są obarczone niższym ryzykiem zachorowania na depresję, a także są w mniejszym stopniu podatne na agresję, wrogość i drażliwość - wyjaśnia w rozmowie z CNN dietetyczka Elizabeth Somer.

Dowiedz się więcej na temat: przekąski | dieta | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje