Reklama

Zdrowo, kolorowo, smacznie - woda w nowej odsłonie

Zbliża się lato, coraz częściej jest ciepło, a tym samym wzrasta zapotrzebowanie na ilość wypijanych płynów.

Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest picie wody. Jej picie jest zalecane oczywiście nie tylko w lecie. W umiarkowanej temperaturze zapotrzebowanie na ilość płynów wynosi od 2 do 2,5l dla osoby dorosłej od 1,2l do 1,6 l dla dzieci. Jest to łączna ilość płynów przyjmowanych także w postaci produktów spożywczych jak owoce czy warzywa. W czasie wysokich temperatur otoczenia zapotrzebowanie na wodę wzrasta nawet trzykrotnie.

Najlepiej gasi pragnienie

Do uzupełniania zapotrzebowania najlepiej nadaje się woda mineralna, najlepiej średnio lub wysoko zmineralizowanej. Jeśli zwykła niegazowana woda mineralna nie przekonuje was do siebie, można wybrać opcję gazowaną. Nie zawsze jednak mamy ochotę na picie samej wody.

Reklama

Doskonałym rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne, jest łączenie wody z różnymi owocami, warzywami czy ziołami. Ta prosta w przygotowaniu kompozycja może w łatwy sposób zachęcić do picia wody, bez obaw na to że zwiększymy znacznie jej kaloryczność jak w przypadku wód smakowych, których picie nie jest zalecane zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.

Zdrowa i smaczna

Woda z owocami czy warzywami, prócz walorów smakowych, jest także wzbogacona w witaminy i składniki mineralne. Wraz z ich sokiem do wody przechodzą witaminy w niej rozpuszczalne jak witamina C czy witaminy z grupy B oraz składniki mineralne jak np. fosfor czy potas. Ich ilość zależy oczywiście od rodzaju i ilości dodatków. Jeśli chodzi o kaloryczność takiej wody, nie należy się jej obawiać, ponieważ jest bardzo niska, nawet wtedy kiedy cząstki owoców i warzyw także trafią do naszego brzucha.

Pij oczami

Kolejnym atutem wody z dodatkami są jej walory wizualne, które dodatkowo zachęcają do picia. Różnokolorowe kompozycje w dzbanku,  doskonale się sprawdzą na spotkanie z przyjaciółmi, nie tylko jako zdrowy napój, ale także ozdoba stołu. Taką wodę można także zabrać ze sobą, wybór butelek czy bidonów, w których możemy przygotować ulubioną kompozycję jest obecnie tak szeroki, że nie musimy być skazani na picie zwykłej wody, której nie lubimy. Możemy ją ze sobą zabrać i popijać co jakiś czas, stale nawadniając organizm.

Przed nami okres, w którym natura obdarza nas szerokim asortymentem owoców, warzyw, ziół. Korzystajmy z ich świeżości, twórzmy kolorowe kompozycje i pijmy na zdrowie, zyskując przy tym zdrowy, jędrny wygląd skóry i dobre samopoczucie.

dietetyk mgr inż. Marta Lutak, właścicielka poradni dietetycznej Akademia Odżywiania

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy