Reklama

Zdrowy kręgosłup zaczyna się w łóżku

Dobry materac to nie tylko zdrowy, regenerujący sen, to również gwarancja zdrowego kręgosłupa. Jak dobrać odpowiedni materac do naszych potrzeb radzi fizjoterapeuta Piotr Obtułowicz.

"Dla osób, które są chore na pewnego rodzaju przeczulice - lepszym rozwiązaniem będzie materac miękki, gdyż nie będzie on sprawiał takiego dyskomfortu. Osoby z dyskopatią bądź jakimiś dolegliwościami stawowymi powinny skłaniać się ku materacom twardszym. Materac tak łatwo się nie zapada, przez co jesteśmy w stanie zachować bezpieczniejszą pozycję ciała w czasie snu" - wyjaśnia Piotr Obtułowicz.

Również osoby o wrażliwej skórze powinny zwracać uwagę nie tylko na materiał, z jakiego wykonany jest materac, ale również na jego twardość. Fizjoterapeuta zwraca uwagę, że osoby chorujące na nowotwór lub te o wrażliwej skórze powinny wybierać materace miękkie, najlepiej piankowe. Zaś, jeśli dokuczają nam dolegliwości stawowe, np. dyskopatie, bądź zwyrodnienia stawowe wtedy lepiej wybrać materac twardszy.

Przy wyborze materaca zastanawiamy się również czy powinien być on piankowy czy sprężynowy. W tym wypadku wybór powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kryteriów."Pianka ma swoje zalety, łatwiej dostosowuje się do kształtu ciała. Z drugiej strony materace sprężynowe łatwiej przepuszczają powietrze i w aż tak dużym stopniu nie dochodzi do odkształceń" - wyjaśnia fizjoterapeuta.

Reklama

Specjalista podkreśla, że materac ma bardzo ważne znaczenie dla komfortu naszego snu, ale i samopoczucia. Dlatego jeśli odczuwamy dyskomfort lub cierpimy na bezsenność, to pierwszy sygnał, że warto zastanowić się nad zmianą materaca.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: kręgosłup | Materac
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy