Zęby zdrowe a dziąsła krwawią
Wbrew powszechnemu przekonaniu nie musi to być skutek chorób przyzębia.
– Nie wiem, co o tym myśleć. Niby wszystko w porządku, a dziąsła mi krwawią – opowiadała mi pacjentka.
– Powodem tej dolegliwości mogą być nie tylko schorzenia stomatologiczne Jest wiele przyczyn krwawienia dziąseł – powiedziałem. – Często jest to skutek braku witamin.
– Ale ja jem owoce i warzywa – zapewniła pani Małgorzata.
– Gdy dziąsła krwawią, można przypuszczać, że w organizmie brakuje witaminy C i K. Niedobór tej pierwszej zazwyczaj jest związany z niewłaściwym żywieniem, brakiem w diecie warzyw i owoców. Przyczyną niedoboru witaminy K, która powstaje w jelicie grubym, może być wyjałowienie przewodu pokarmowego spowodowane długą kuracją antybiotykową. A pani przecież brała antybiotyki z powodu bakterii helicobacter pylori, które są odpowiedzialne za powstawanie wrzodów żołądka – tłumaczyłem. – Zanim jednak uznamy, że to jest przyczyną kłopotu, wystawię pani skierowanie na badanie krwi. Odpowie ono na pytanie, czy rzeczywiście brakuje pani witamin i minerałów. I zapraszam na kolejną wizytę po odebraniu wyników.
Po kilku dniach pacjentka wróciła. Moje przypuszczenia były słuszne. Intensywna kuracja antybiotykowa doprowadziła do znacznego niedoboru witamin. Zaleciłem więc odpowiednie dawki preparatów witaminowych i pokarmy bogate w witaminy, m.in. kiszoną kapustę, cytrusy, gruboziarniste pieczywo, kasze, wątróbkę. Po dwóch miesiącach pani Małgorzata zapomniała o swoim problemie. Należy dodać, że krwawienie z dziąseł może być też ubocznym skutkiem przyjmowania preparatów stosowanych w leczeniu padaczki, astmy, nadciśnienia tętniczego, alergii, zakrzepów żylnych. Bywa także prowokowane przez sterydy oraz preparaty hormonalne.
Może być również jednym z objawów cukrzycy. Zaburzenia krzepnięcia widoczne jako krwawienia z dziąseł mogą być także spowodowane przyjmowaniem dużych dawek niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Inne przyczyny tej dolegliwości to: niedobór żelaza spowodowany niewłaściwym odżywianiem, wytwarzanie przez organizm zbyt małej ilości płytek krwi, zaburzenia krzepnięcia, krwawienie wewnętrzne, ostre zapalenie wątroby, zatrucie metalami ciężkimi. A nawet nowotworowe choroby krwi, np. białaczka.
Dr Grzegorz Borstern, spec. chorób wewn.