Żelazo dla dobra krwi
Gdy brakuje go w organizmie, zapadamy na różnego rodzaju choroby, w tym anemię. Żelazo jest nam niezbędne do życia. Długotrwały niedobór może prowadzić do uszkodzeń mózgu i serca!
Zapotrzebowanie na żelazo
Zapotrzebowanie na żelazo u kobiet jest większe niż u mężczyzn, co związane jest menstruacją. Norma dla dorosłego mężczyzny wynosi 1,1 mg żelaza na dobę, dla kobiety 1,5 mg. Istotnie wzrasta też u kobiet ciężarnych, które powinny dostarczyć go około 2,7 mg w ciągu doby.
Trzeba wiedzieć, że żelazo jest słabo przyswajalnym pierwiastkiem, dlatego by zapewnić minimalną podaż, musimy dostarczać go z pożywieniem około dziesięć razy więcej.
Hemowe czy niehemowe?
Warto zaznaczyć, że żelazo hemowe (to, które pozyskać możemy z produktów odzwierzęcych, takich jak czerwone mięso czy wątróbka) jest łatwiej przyswajalne przez ludzki organizm niż żelazo niehemowe (pochodzące z roślin). Rozwiązaniem jest połączenie produktów bogatych w żelazo z tymi, które zawierają duże ilości witaminy C. W ten sposób znacznie podnosi się jego przyswajalność.
Czasami nasz organizm sam dopomina się o to, czego potrzebuje. Jeśli więc masz ochotę na krwisty befsztyk, to może oznaczać, że brakuje ci żelaza. Śmiało zatem sięgnij po to danie.