Reklama

Zespół bolesnego barku: Jak go leczyć?

Przykurcz mięśni i silny ból to najczęstsze objawy zespołu bolesnego barku. Przypadłość zwykle generuje przeciążenie mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe. Z leczeniem zespołu bolesnego barku lepiej nie zwlekać, bo im dłużej trwa przykurcz, tym rehabilitacja jest trudniejsza. W stadium ostrym, ból należy łagodzić za pomocą "zimnych" zabiegów. Dopiero gdy ustąpi, zastosować można naturalne sposoby walki z bólem, czyli okłady z roślinnej miazgi lub ziołowe kuracje. Jak je przygotować? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

Jak przygotować ciepłe okłady z roślinnej miazgi?

Ziemniaki ugotuj w łupinach i roztłucz. Gorącą masę przełóż do długiego, szerokiego woreczka. Dotknij policzka, aby sprawdzić, czy nie parzy. Owiń bark ręcznikiem, przyłóż woreczek, przykryj drugim ręcznikiem. Gdy okład wystygnie, przyłóż kolejny ze świeżo ugotowanych ziemniaków. Zabieg powinien trwać około godziny.

Jak przygotować okład wodny?

Okład wodny zalecany jest przede wszystkim w ostrej fazie choroby. Jak go przygotować? Tkaninę lnianą, bawełnianą lub tetrę zanurz w zimnej wodzie, wyżmij. Owiń bark. Gdy poczujesz ciepło, ponownie zanurz go w zimnej wodzie i owiń obolałe miejsce. Wilgotne, zimne okłady stosuj wielokrotnie w ciągu dnia. Początkowo przez 10–15 minut, a następnie przez 30–45 minut. Siłę zabiegu zwiększy ocet winny - w proporcji 6–10 łyżek stołowych octu na litr wody.

Reklama

Ciepła parafina a ból barku

Kilogram stałej parafiny umieść w naczyniu. Wstaw do większego garnka napełnionego wodą. Podgrzej na małym ogniu do 53–60 stopni Celsjusza. Na posmarowany wazeliną bark nanoś szerokim pędzlem kolejne warstwy parafiny. Gdy okład będzie miał grubość ok. dwóch centymetrów, owiń go ceratą, następnie flanelą. Połóż się do łóżka na 30 minut.

Jak zrobić zimny kompres?

Kostki lodu włóż do foliowego woreczka. Wyciśnij powietrze, zamknij woreczek. Na bark połóż suchy ręcznik, na wierzch woreczek z lodem. Okład zdejmij, zanim ramię zacznie marznąć.

Jak wykonać zabieg ziołowy?

Gruby kawałek gazy nasącz wybranym wywarem lub maceratem. Przyłóż na bark, przykryj folią i chustą na 30 minut.

Korzeń żywokostu a bolący bark

Łyżkę korzenia żywokostu zalej 1/4 l zimnej wody, odstaw na około dwanaście godzin. Rano ogrzej w garnuszku prawie do wrzenia, przecedź.

Ziele macierzanki a bolący bark

10 łyżek ziela macierzanki zalej 1/2 l wrzątku, przykryj. Po 10 minutach zawiń w gazę.

Kwiat nagietka a bolący bark

4 łyżki kwiatów zalej 1/4 l zimnej wody, gotuj 20 minut. Przed użyciem przecedź.

Mieszanka ziołowa a bolący bark

Połącz po 2 łyżki ziela nostrzyka, korzenia żywokostu, kwiatu nagietka i nasion kozieradki. Zalej 1/2 l wrzątku, przykryj na 10 minut. Przed użyciem zawiń zioła w gazę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kozieradka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy