Reklama

Zespół cieśni nadgarstka: Objawy, przyczyny, jak leczyć?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka - schorzenie, które zaczyna się dość niewinnie, prawie niezauważalnie, a z czasem, najpierw delikatny ból nadgarstka, nasila się i staje się tak mocny, że potrafi obudzić nas w nocy? Tabletki przeciwbólowe nie pomagają, pojawia się mrowienie rąk, drętwienie palców. Jeśli zdecydujesz się na wizytę u lekarza, możesz usłyszeć diagnozę, że przytrafił ci się zespół cieśni nadgarstka. Co to oznacza? Jakie są objawy i przyczyny tej dolegliwości? Wskazówki znajdziecie poniżej.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka, to nic innego jak skutek nienaturalnego wygięcia dłoni, które utrzymywane przez długi czas staje się przyczyną ostrego bólu w nadgarstku i palcach, a także powoduje, że odczuwamy mrowienie w palcach, a z czasem nawet drętwienie palców.

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Występowaniu schorzenia, jakim jest zespół cieśni nadgarstka, sprzyja długotrwałe i ciągłe powtarzanie tych samych ruchów, szczególnie przy nadmiernym zginaniu lub prostowaniu nadgarstków. Nerw ośrodkowy, który przebiega po wewnętrznej stronie dłoni, a umiejscowiony jest w kanale, który tworzą trzy kości nadgarstka i wiązadło, może być łatwo drażniony, szczególnie przy wymuszonym, ciągłym ułożeniu, które jest nienaturalne dla naszego ciała. Sprzyja to powstawaniu schorzenia zwanego cieśnią nadgarstka.

Reklama

Czym zatem jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka to nic innego, jak zaburzenia funkcjonowania nerwu ośrodkowego, które charakteryzuje się bólem tej ręki, którą mamy dominującą, a tym samym częściej jej używamy. Najpierw delikatny ból, który nie mija, pomimo pomocy ogólnodostępnych środków farmakologicznych, przechodzi w ból, z którym trudno jest funkcjonować.

Zespół cieśni: Kiedy powstaje?

Powstaje głównie w wyniku wielokrotnego, ciągłego powtarzania ruchów ręką, palcami, dłońmi w obrębie nadgarstka.

Kto najczęściej choruje na zespół cieśni nadgarstka? Ból w nadgarstku to problem, który dotyczy przede wszystkim osób, które swoją pracę wykonują w taki sposób, że dłonie przez długi czas pozostają w nienaturalnej, wymuszonej pozycji. Pamiętaj o tym i gdy należysz do tej grupy osób rób przerwy podczas wykonywania swojej pracy, rozciągaj dłonie, palce, ruszaj ręką. Po pracy staraj się wykonywać takie czynności, które nie powielają ułożenia dłoni, które obciąża ją podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Zespół cieśni nadgarstka: Leczenie nieoperacyjne

Kiedy ból postępuje, sprawia, że masz trudności z codziennym funkcjonowaniem i wykonywaniem nawet podstawowych czynności, a także gdy dokucza ci mrowienie i drętwienie palców koniecznie udaj się do lekarza ortopedy. Nigdy nie odkładaj w czasie wizyty u lekarza. Najlepiej gdy trafisz do niego w pierwszej fazie kłopotów z nadgarstkiem. Druga faza, jeśli sprawność manualna dłoni spowodowana kłopotami z nadgarstkiem obniża się, jest ostatnim sygnałem do leczenia bezoperacyjnego. Trzeci i ostatni etap to ten moment, kiedy rozpoczyna się stopniowy zanik mięśni może zakończyć się operacją.

Zespół cieśni nadgarstka: Jak postępować?

W porę rozpoznana choroba to gwarancja, że możemy uporać się z jej rozwojem za pomocą rehabilitacji.

Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku pojawienia się pierwszych objawów niezwłocznie udać się do lekarza ortopedy, w celu przeprowadzenia wywiadu oraz zrobienia badań. Lekarz ortopeda może także zalecić tymczasowe noszenie chorej ręki w ortezie, co pomoże w pozbyciu się obrzęku i stanu zapalnego. Zaleceniem lekarza w przypadku wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka może być także przyjmowanie przeciwzapalnych oraz stosowanie ultradźwięków. Aby zapobiec rozwojowi choroby, warto również systematycznie ćwiczyć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama