Zespół policystycznych jajników a płodność
Nie możesz zajść w ciążę? Być może przyczyną jest zespół policystycznych jajników (PCOS) – najczęstsza przyczyna zaburzeń owulacji i w konsekwencji, niepłodności.
Jak podaje serwis Twojezdrowie.rmf24.pl, problem zespołu policystycznych jajników, dotyczyć może nawet 5-10 proc. kobiet, a objawy tego zaburzenia niekiedy widać gołym okiem. Nasilone zmiany trądzikowe, nadmierne owłosienie, nadprogramowe kilogramy, przerzedzone włosy, zaburzenia miesiączkowania to czytelne sygnały, że dzieje się coś niepokojącego. Nawet połowa pacjentek z omawianym rozpoznaniem zmaga się z nadwagą lub otyłością, mimo że odżywiają się prawidłowo. Najbardziej charakterystyczne są jednak symptomy związane z hiperandrogenizmem, czyli nadmiarem hormonów męskich w organizmie kobiecym.
PCOS jest schorzeniem łączonym z nieprawidłowościami hormonalnymi, którego bezpośrednia przyczyna nie została poznana. Wskazuje się na rolę czynników genetycznych, ale nie bez znaczenia jest też antykoncepcja hormonalna - stosowana przez lata bez przerw zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu, podobnie jak insulinooporność i spożywanie wysoko przetworzonej żywności.
Zespół policystycznych jajników można skutecznie leczyć przy pomocy farmakoterapii, która ma na celu m.in. uregulowanie cyklu i zmniejszenie ilości testosteronu w organizmie. Schorzenie nie stanowi zagrożenia dla życia kobiety, może natomiast obniżać jego jakość (zmiany w wyglądzie zewnętrznym), Przede wszystkim jednak utrudnia zajście w ciążę i donoszenie jej. Warto pamiętać, że im starsza jest pacjentka, tym rokowania gorsze, zwłaszcza, że objawy PCOS nasilają się z biegiem czasu.