Reklama

Reklama

Zgaga czy atak serca?

Choć ich natura jest kompletnie odmienna, obie choroby mogą dawać podobne objawy.

Kiedy doświadczasz bólu czy dyskomfortu w klatce piersiowej, czujesz niepokój. Słusznie - coś złego może się dziać z twoim sercem! Na szczęście nie każda taka przypadłość oznacza, że narząd ten jest w niebezpieczeństwie. Czasem podobne symptomy daje choroba refluksowa, popularnie zwana zgagą. 

Reklama

Jest ważne, by umieć zinterpretować objawy! Jedno schorzenie wymaga jak najszybszej pomocy lekarskiej, to drugie można leczyć objawowo, a nawet przeczekać.

Atak serca popularnie określa się mianem zawału

Dochodzi do niego, gdy z jakiejś przyczyny zostaje zablokowany dopływ krwi do serca lub jakiejś jego części. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu blokady w naczyniach krwionośnych. Formuje się ona zwykle z blaszki miażdżycowej albo powstaje ze skrzepu - czyli pozlepianych krwinek. 

Kiedy zdarzy się to niedokrwienie, pojawia się ból w klatce piersiowej. Zlokalizowany jest za mostkiem, czyli centralnie, lub nieco bardziej po lewej stronie. Czasem promieniuje do lewego ramienia lub żuchwy. I to jest pierwszy sygnał alarmowy, że z sercem dzieje się coś złego. 

Ból ten jest opisywany najczęściej jako tępy i duszący. Może się zmniejszyć, kiedy się położymy. Towarzyszą mu duszności, uczucie, że nie jesteśmy w stanie nabrać wystarczającego oddechu. A także pełności w klatce piersiowej. Może się pojawić wrażenie lekkiej głowy i zawroty w niej, poczucie nierealności. Inne objawy to zimne zlewne poty oraz mdłości, a nawet wymioty. 

Towarzyszący atakowi ból jest zwykle bardzo silny  - ale niekoniecznie u pań! Dlatego muszą być czujne: kobiecy zawał serca bywa mniej bolesny i bardziej "udaje" dolegliwości trawienne.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje