Reklama

Zielenina doskonała

​Wiosna to doskonały czas, aby wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce. Właśnie wtedy na rynku pojawia się świeża, uprawiana pod gołym niebem pietruszka. Jej nać, to prawdziwy skarb i bogactwo witamin. Do tego jest bezpieczna dla dzieci.

Natka jest nie tylko zielonym dodatkiem do zup, sosów czy past kanapkowych, ale imponuje też bogactwem składników odżywczych. Zawiera m.in. żelazo, kwas foliowy i witaminę C. Właśnie dlatego powinny po nią sięgać kobiety w ciąży. Zarówno żelazo, jak i kwas foliowy są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Żelazo i witamina C są z kolei cennym środkiem przeciwdziałającym anemii.

Natka pietruszki ma również szereg innych pozytywnych właściwości. Specjaliści twierdzą, że pomaga oczyszczać nerki, poprawia trawienie, usprawniając pracę jelit, łagodzi nerwobóle, zapobiega infekcjom, obniża ciśnienie, pomaga astmatykom i łagodzi wzdęcia.

Reklama

Wykazano, że jedna łyżka stołowa natki pietruszki zaspokaja dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminy A i C. Dostarcza też sporych ilości potasu. W 100 gramach naci znajdziemy aż 700 mg tego pierwiastka. Odpowiada on za równowagę wodno-elektrolitową, a tym samym wspomaga pracę nerek.

Natka pietruszki pomaga także odświeżać oddech. Okazuje się, że pogryzany listek pietruszki może być doskonałym zastępstwem gumy do żucia.

Świetna dla dzieci

Jak widać, natka pietruszki to prawdziwy skarb. Dlatego warto oswajać z jej smakiem dzieci, dodawać ją nie tylko do zup, czy drugich dań, ale także robić z natki pożywne koktajle czy smoothie.

Posiekaną natkę pietruszki można dodawać do dań dla dzieci już od 6. miesiąca życia. Powinna być podawana w formie zmielonej lub lekko podgotowanej, aby maluch mógł sobie z nią poradzić.

Źródło witamin w domu

Natkę możemy z powodzeniem hodować na balkonie, a nawet na kuchennym parapecie. Wystarczy zasadzić korzenie pietruszki i będziemy mieć całoroczną, prywatną domową plantację. Roślina nie jest szczególnie wymagająca, a my mamy pewność, że natka nie została chemicznie wzbogacona.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pietruszka | natka pietruszki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy