Reklama

Zielona herbata: Dlaczego warto pić ją przed snem?

Zielona herbata jest jednym z najzdrowszych naparów. Ludzkość od tysiącleci raczy się jej smakiem i korzysta z właściwości leczniczych. Obok hamowania rozwoju licznych schorzeń i wspierania komórek mózgowych, zielona herbata może pomóc lepiej spać i regenerować organizm. Jak ją parzyć, by przyniosła najwięcej korzyści? Dlaczego warto pić zieloną herbatę przed snem? Wyjaśniamy!

Zielona herbata: moc składników odżywczych

Zielona herbata jest prawdziwą esencją tego, co kojarzy się ze zdrowiem. Znajdziemy w niej liczne antyoksydanty, łącznie z trzema najsilniejszymi witaminami: A, C i E, a także szereg witamin z grupy B. Dzięki nim, napar sprzyja lepszej pracy systemu nerwowego i chroni przed toksycznym działaniem wolnych rodników.

Jest źródłem szeregu składników mineralnych, w tym wapnia, potasu, fluoru, miedzi, cynku i manganu, licznych polifenoli, katechin, garbników, alkaloidów, lipidów i aminokwasów, a także teiny. Patrząc na imponującą listę składników, trudno się dziwić, że zdaniem mieszkańców Dalekiego Wschodu, regularne spożywanie zielonej herbaty chroni i wspiera leczenie ponad 60 różnych schorzeń.

Reklama

Zielona herbata: profilaktyka chorób nowotworowych

Życie w mocno zanieczyszczonym środowisku powoduje, że wszyscy jesteśmy dziś narażeni na choroby nowotworowe. Najlepszą metodą przeciwdziałania im jest włączenie do jadłospisu produktów o silnych właściwościach przeciwutleniających. Zielona herbata jest doskonałym wyborem. Zawarte w niej antyoksydanty chronią DNA przed kancerogennym działaniem licznych substancji zawartych w pożywieniu, obecnych w wodzie, powietrzu, a także związanych z promieniowaniem słonecznym. Zielona herbata pomaga chronić przed rakiem skóry, sutka, płuc, żołądka, trzustki i jelita grubego.

Zielona herbata: wsparcie dla komórek mózgowych

Japończycy i Chińczycy, czyli najwierniejsi konsumenci zielonej herbaty, piją ją w dużych ilościach. Naukowcy zachęcają do tego pozostałych mieszkańców globu. Mają mocne argumenty. Badania potwierdzają, że regularne picie zielonego naparu chroni komórki mózgowe przed przedwczesnym starzeniem, demencją i chorobą Alzheimera.

Zielona herbata: pobudza czy wycisza?

Zielona herbata zawiera teinę, czyli związek, który pod względem budowy chemicznej jest identyczny z kofeiną. Logiczne wydaje się zatem, że zielona herbata ma działanie pobudzające. Skąd pomysł, by pić ją przed snem? Wszystko zależy od sposobu przygotowania naparu.

Parzona krótko - do trzech minut, ma działanie pobudzające i może być alternatywą dla porannej kawy.

Parzona powyżej trzech minut działa uspokajająco i wyciszająco. Jak to możliwe?

W pierwszych minutach parzenia z liści uwalniana jest największa dawka teiny, które działa pobudzająco. Neutralizujące jej działanie garbniki uwalniają się z opóźnieniem, dlatego długo parzony napar zadziała relaksująco. Czy to jedyny powód dla którego warto sięgnąć po filiżankę zielonej herbaty przed snem?

Zielona herbata przed snem: wycisza i pomaga schudnąć

Zielona herbata, pita przed snem, przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn, stymuluje przemianę materii i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, dzięki czemu aktywnie wspiera proces odchudzania.

Dzięki zawartej w liściach zielonej herbaty L-teaninie, napar redukuje stres, ma działanie przeciwlękowe, pomaga się zrelaksować i zregenerować w trakcie snu. Ma też korzystny wpływ na prawidłowy przebieg faz sennych. Czym jest L-teanina?

Teanina to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów niebiałkowych. Nie występuje w białku pokarmowym, jest obecny w liściach zielonej herbaty w konfiguracji L. Z jej powodu napar jest szczególnie polecany dla osób, które żyją w przewlekłym stresie i ciągłym napięciu. L-teanina poprawia nastrój, bywa wręcz nazywana "naturalnym psychotropem", redukuje napięcie nerwowe, chroni mózg i serce.

Głęboki sen jest gwarancją lepszego samopoczucia i koncentracji. Zrelaksowany i zregenerowany mózg to większa wydajność w działaniu, zarówno w pracy, jak i nauce.

Zielona herbata: przeciwwskazania

Zielona herbata nie jest polecana dla dzieci do ukończenia 10. roku życia. Picie mocnych naparów powinny ograniczyć osoby starsze, a także wszyscy, u których występują problemy kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze lub jaskra.

Osoby wyjątkowo wrażliwe na działanie kofeiny i teiny nie powinny pić naparu z zielonej herbaty później niż dwie godziny przed snem. Nie zniesie to jej korzystnego działania na organizm. Napar, wypijany niezależnie od pory dnia, zachowuje właściwości oczyszczające, odchudzające, antynowotworowe i ochronne dla komórek mózgowych.

Długo parzoną warto wypić w godzinach wieczornych. Na dobrą noc.

Ewa Koza, mamsmak.com 

Zobacz również:

Jak zwalczyć jesienną chandrę i zapobiec chorobom

Jak wyszczuplić masywne łydki? Oto sprawdzone sposoby

Jak się odzwyczaić od cukru?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zielona herbata | herbata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy