Zioła dobre dla oczu
Łagodzą zaczerwienienia, podrażnienia, uczucie piasku pod powiekami. Wspomagają leczenie chorób narządu wzroku.
Wśród nich najbardziej znany jest świetlik łąkowy. Uszczelnia naczynia krwionośne siatkówki. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dlatego jest polecany w zapaleniu spojówek i brzegów powiek na tle alergicznym i bakteryjnym. Daje ulgę oczom zmęczonym pracą przy komputerze czy oglądaniem telewizji. A także przekrwionym wskutek działania dymu papierosowego i zanieczyszczeń środowiska (kurz, spaliny). Łagodzi podrażnienia oczu występujące przy katarze.
Najlepiej używać go w postaci płukanki: łyżeczkę suszonego ziela zalać 1/4 l wody, zagotować pod przykryciem, trzymać na maleńkim ogniu 20 min. Ostudzić, przecedzić, przemywać oczy kilka razy dziennie, najlepiej sterylnym gazikiem (do kupienia w aptece).
Podobne właściwości ma rzepik. Zaleca się go przy zapaleniu spojówek na tle alergicznym i bakteryjnym. Łyżkę stołową rzepiku należy zalać 0,5 l wody i gotować 20 minut. Używać tak, jak wywar ze świetlika.
Rumianek ma bardzo silne działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i bakteriobójcze. Okłady z niego nie tylko dają ulgę zmęczonym oczom. Są też niezwykle skuteczne w leczeniu "jęczmienia". Wystarczy zaparzyć saszetkę rumianku w 1/3 szklanki wody i przykryć. Po 3 minutach napar jest gotowy. Przed przyłożeniem do oka saszetkę należy lekko odcisnąć, żeby nie ciekła i przyłożyć delikatnie na chore miejsce. Trzymać tak długo, aż wystygnie. Okłady powinno się robić kilka razy w ciągu dnia.
Także nagietek działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Stosuje się go w stanach zapalnych spojówek, przekrwieniu i tzw. zespole suchego oka. Najlepiej używać wyciągu z nagietka w postaci kropli, które można kupić w aptece.
Uwaga! Przyrządzając płukanki, trzeba bardzo dbać o czystość używanych do tego naczyń. Uzyskane napary filtrować trzykrotnie przez papierowy filtr - to bowiem pozwoli usunąć drobinki ziół, które mogłyby podrażnić oko.