Reklama

Zioła, które mogą być niebezpieczne

Współczesna fitoterapia czerpie z medycyny ludowej. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych przodków stosowanie ziół może pomóc w leczeniu niektórych dolegliwości. Wydawać by się mogło, że przyjmowanie naturalnych preparatów jest zawsze korzystne dla zdrowia. Czy jest tak w rzeczywistości? Niestety, panuje błędne przekonanie, że niewinne parzenie ziółek nie może zaszkodzić. Prawda jest zupełnie inna. Niektóre z nich stosowane w nadmiarze mogą przyczynić się do powstania alergii, podnosić ciśnienie, prowadzić do zawału i udaru serca, a nawet spowodować śmierć. Które zioła mogą być niebezpieczne? Sprawdźmy.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska jest popularnym ziołem, które bez problemu można kupić w każdym sklepie. Napar z jej liści działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Znajduje zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Przemywanie szałwią skóry działa kojąco i łagodzi schorzenia, takie jak łojotok, łuszczyca i trądzik. Szałwia ma też działanie dezynfekujące oraz skutecznie przyspiesza gojenie się ran. Natomiast picie naparu podczas infekcji znacząco łagodzi jej przebieg, a także niweluje kaszel i stan zapalny gardła. Przynosi też ulgę w dolegliwościach kobiecych, takich jak zbyt obfite miesiączkowanie czy podczas menopauzy.

Reklama

Choć wydaje się, że szałwia działa rewelacyjnie na cały organizm, należy pić ją z umiarem. W większych dawkach - za sprawą tujonu - może być toksyczna. Powoduje bóle brzucha i głowy, porażając równocześnie układ nerwowy. Poza tym może przyczynić się do przyspieszenia akcji serca, utraty przytomności, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną powszechnie spotykaną na polach i łąkach. Jego działanie jest nieocenione w leczeniu dolegliwości skórnych, takich jak trądzik, owrzodzenia czy zakażenia. Pomaga w przywróceniu naturalnej pigmentacji skóry, a także w gojeniu się ran, wspiera pracę układu nerwowego, działa uspokajająco i niweluje wahania nastrojów (np. w okresie menopauzy). Niektórzy polecają napary z dziurawca na problemy żołądkowe.

Działanie dziurawca jest skuteczne dzięki zawartym w nim substancjom czynnym. Znaleźć w nim można garbniki, flawonoidy oraz hyperforynę. Niestety, zawarta w nim hyperycyna ma zarówno działanie lecznicze jak i toksyczne. Napary z dziurawca mogą wywoływać nadwrażliwość na promienie słoneczne, dlatego nie powinno się ich stosować w czasie upałów, a szczególnie uważać na nie powinny osoby o jasnej karnacji. Dodatkowo nie wolno łączyć dziurawca z lekami na depresję – mogą wchodzić z nimi w interakcję i zmniejszyć ich skuteczność działania.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity jest popularną rośliną, która rośnie na polskich polach i łąkach. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Stosowany zewnętrznie przynosi ulgę skórze; łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran. Natomiast przyjmowany wewnętrznie reguluje procesy trawienne; stymuluje pracę jelit oraz dróg żółciowych, a także działa rozkurczająco. Poleca się go w łagodzeniu dolegliwości kobiecych związanych z miesiączkowaniem. Krwawnik pospolity zawdzięcza swoje działanie substancjom takim jak flawonoidy, chamazulen czy seskwiterpeny. Można w nim także znaleźć kwas mrówkowy, octowy oraz salicylowy.

Krwawnik nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ może powodować bolesną reakcję alergiczną. Poza tym nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży oraz dla pań karmiących piersią. Krwawnik zawiera też tujon, substancję, która w nadmiarze może powodować bóle głowy, brzucha, a także prowadzić do utraty przytomności.

Ruta zwyczajna

Ruta zwyczajna jest rośliną, która ma szerokie znaczenie w kulturze. Z jednej strony była symbolem dziewictwa, a z drugiej uznawaną ją za naturalny afrodyzjak. Napary z niej wspomagają walkę z infekcjami, działają moczopędnie, co znacznie ułatwia odtruwanie organizmu; a także poprawia widzenie. Obecność alkaloidów, olejków eterycznych oraz kwasów fenolowych sprawia, że ruta zwyczajna jest środkiem zapobiegających schorzeniom związanym z układem pokarmowym. Reguluje procesy trawienie, wspomaga apetyt oraz łagodzi schorzenia wątroby.

Ruta zwyczajna może przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych. Napary z zioła mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Zawarte w nich substancje czynne wywołują skurcze macicy oraz przyczyniają się do przedwczesnego porodu. Poza tym alkaloidy oraz olejki eteryczne wchodzą w interakcję ze słońcem, dlatego może dojść do poparzeń i skórnej reakcji alergicznej.

Lukrecja gładka

Korzeń lukrecji gładkiej wykorzystywany jest w leczeniu stanów zapalnych gardła czy oskrzeli. Łagodzi suchy kaszel oraz działa wykrztuśnie, niwelując kaszel mokry. Przydatny jest również w leczeniu chorób układu pokarmowego. Rozprawia się z wrzodami i reguluje procesy trawienne. Lukrecję wykorzystuje się w kosmetyce, ponieważ odżywia tkanki skóry, pomaga przywrócić jej jędrność oraz redukuje pojawiające się zmarszczki.

Lukrecja nie może być przyjmowana dłużej niż kilka tygodni. Zawarte w niej glicyryzyna powoduje zatrzymanie sodu w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do podniesienia ciśnienie tętniczego krwi, powstawania bólów głowy, a także do wystąpienia udaru czy zawału serca.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy