Ziołowe preparaty na reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatoidalne zapalenie stawów to jedno z najcięższych schorzeń układu kostnego. Objawia się zazwyczaj stanem zapalnym dłoni i stóp. Dotyka przeważnie osób w podeszłym wieku, znacząco obniżając jakość ich życia. Obecnie nie istnieją lek lub metoda, które mogłyby wyleczyć tę chorobę. Leczenie opiera się głównie na podawaniu środków łagodzących objawy. W niektórych przypadkach wykonywana jest również operacja. Okazuje się, że dokuczliwie objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą łagodzić także naturalne preparaty. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Właściwości lecznicze ananasa znane są już od XVIII wieku. Odpowiedzialna jest za to bromelaina - substancja, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne. Odpowiednia dawka bromelainy znacząco zmniejsza obrzęk i stan zapalny u osób, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów. Wystarczy jedna szklanka świeżego soku ananasowego dziennie, by przekonać się o cennych właściwościach tej substancji. Ponadto, ananas pomaga również leczyć infekcje układu oddechowego, poprawia pracę układu trawiennego, a także przyspiesza gojenie się ran i złamań.
2. Szafran
Szafran powszechnie używany jest jako afrodyzjak, choć znany jest również ze swoich właściwości prozdrowotnych. Szafran wykazuje wyraźne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ta przyprawa doskonale łagodzi bóle kości, stawów i mięśni. Z pewnością sprawdzi się jako środek łagodzący dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Najlepiej przyprawiać nim potrawy lub dosypywać do herbaty.
Nocny jaśmin, inaczej harsingar, to roślina pochodząca z Bengalu Zachodniego. Jest popularna w leczeniu różnych odmian zapalenia stawów. Bóle i obrzęki stawów najlepiej złagodzi picie naparu przygotowanego na bazie tej rośliny, a także doustne podawanie ekstraktów z jaśminu. Warto wiedzieć, że nocny jaśmin uważany jest za święte drzewo w mitologii hinduskiej. Hindusi stosują ją w leczeniu wielu schorzeń.
4. Chirayita
To wyjątkowo lecznicze i oryginalne zioło. Pochodzi z regionów Himalajów w Indiach i również tam jest powszechnie stosowane. Chirayita swoje właściwości lecznicze zawdzięcza trzem substancjom aktywnym, które ją budują: swerchirinie, swertanonie i swertianinie. Wszystkie trzy wykazują silne działanie przeciwzapalne. Napar z chirayity złagodzi ból i obrzęk stawów, a także wzmocni je. Chirayita jest dostępna na europejskim rynku, ale przed zakupem należy sprawdzić wiarygodność źródła, z którego pochodzi. Jeśli jej zawartość będzie sfałszowana, kuracja może wywołać negatywne efekty.
Imbir jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Dlatego jest bardzo skuteczny w walce z objawami reumatoidalnego zapalenia stawów. Badania indyjskich naukowców wykazały, że olejek imbirowy znacznie zmniejsza obrzęk stawów oraz wykazuje silne właściwości przeciwreumatyczne. Systematycznie dodawany do potraw olejek imbirowy przyniesie ulgę w walce z uporczywym bólem i obrzękiem stawów.
6. Lipa
Kwiaty lipy charakteryzują się m. in. zdolnością do oczyszczania organizmu z toksyn. Regularne picie naparu z kwiatów lipy pomoże również oczyścić stawy i kości, a w konsekwencji zmniejszy ich ból i obrzęk, które towarzyszą zapaleniu stawów. By przekonać się o cennych właściwościach lipy, należy pić codziennie jedną filiżankę naparu na bazie jej suszonych kwiatów. Kurację powinno się stosować minimum miesiąc.
Reumatoidalne zapalenie stawów to poważna choroba autoimmunologiczna, której obecnie nie da się wyleczyć. Można jednak znacznie złagodzić jej objawy. Regularne stosowanie naturalnych środków może ułatwić życie z tą chorobą i poprawić jego jakość.