Ziołowe sposoby na zaparcia
O zaparciu mówimy, gdy wypróżnienia mają miejsce rzadziej, niż 3 razy w tygodniu. Lekarze podkreślają, że podstawowym środkiem zaradczym jest zmiana diety. Przede wszystkim postarajmy się, by zawierała więcej błonnika. Zapewnią go świeże warzywa i owoce oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna. Pamiętajmy, by pić dużo niegazowanej wody (jest konieczna, by błonnik działał właściwie). Przy zaparciach bardzo pomogą nam też zioła. W przeciwieństwie do syntetycznych środków przeczyszczających nie uzależniają i mogą być stosowane nawet przez długi czas.
Zacznij od stosowania łagodnie działających ziółek. Herbatkę z mięty możesz popijać przez cały dzień (do 3–4 szklanek). Pobudzi trawienie. Ale nie stosuj jej, jeśli masz skłonności do nadkwasoty. Wtedy sięgnij po inne herbatki (przepisy poniżej).
Napój z siemienia
Łyżeczkę sproszkowanych nasion lnu zalej na pół godziny pół szklanki przegotowanej, letniej wody. Pij 1–3 razy dziennie, najlepiej na czczo i np. wieczorem, po posiłku. Lniany proszek możesz też dodawać do potraw.
Siemię może być stosowane zarówno przy zaparciach, jak i biegunkach. W obu przypadkach działa regulująco.
2 łyżeczki zmiażdżonych nasion gorczycy białej zalej szklanką przegotowanej, letniej wody i pozostaw na noc; odcedź. Pij 3 razy dziennie po 1/3 przygotowanego płynu.
Gorczyca ma też działanie osłaniające i dodatkowo pomaga przy przewlekłych stanach zapalnych żołądka oraz jelit, a także chorobie wrzodowej.
Łyżkę stołową suszonego rzewienia zalej szklanką letniej wody i gotuj pod przykryciem 5 minut; odcedź. Odwar podziel na 2 porcje. Jedną wypij do południa, drugą wieczorem.
Stosuj dokładnie taką ilość naparu, jaka jest zalecana. Rzewień spożywany w mniejszej dawce może działać zapierająco (czyli odwrotnie, niż potrzebujesz).
Jeśli po 2–3 dniach łagodnej kuracji nie następuje poprawa, wypróbuj silniej działające zioła, o bardziej przeczyszczającym działaniu. Najpierw jednak upewnij się np. u farmaceuty lub specjalisty ziołolecznictwa, że możesz je stosować.
Herbatka z kruszyny
1/2 łyżki stołowej suszonej kory kruszyny zalej szklanką letniej wody i gotuj pod przykryciem 15 minut; odcedź. Pij raz dziennie.
Kruszyna ma też działanie żółciopędne i korzystnie wpływa na pracę wątroby. Bywa składnikiem gotowych mieszanek żółciopędnych.
W naczyniu wymieszaj po 30 g suszonej kory lukrecji i szakłaku oraz po 20 g kory kruszyny i owoców kopru włoskiego. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką letniej wody i ogrzewaj do wrzenia. Gotuj 3–5 min; odcedź. Pij pół szklanki raz dziennie.
2 łyżeczki sproszkowanych nasion babki zmieszaj ze szklanką przegotowanej, letniej wody lub soku owocowego. Wymieszaj i wypij całość. Dla lepszego efektu popij szklanką wody.
Ekstrakorzyść: niższy poziom złego cholesterolu, mniejsze łaknienie.
Próbowałaś ziółek i nie ma efektu? Przy przedłużających się zaparciach polecane są tzw. antrazwiązki, które działają drażniąco na ściany jelita grubego i pobudzają jego perystaltykę. Oto ich najlepsze źródła.
Szakłak na 2 sposoby
2 łyżki suszonych owoców lub kory szakłaka zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10 min; odcedź. Stosuj raz dziennie.
Szakłak na słodko: łyżeczkę sproszkowanych owoców zmieszaj z dowolną ilością miodu (np. łyżką stołową) i zjedz po kolacji. Rodzaj miodu jest dowolny.
Najlepiej kupić gotową w aptece lub sklepie zielarskim (łatwiej kontrolować dawkę ziela, które w nadmiarze może być szkodliwe i spowodować biegunkę oraz ból brzucha). Zalecana jest 1 saszetka dziennie zaparzona w 3/4 szklanki wrzątku, pod przykryciem przez ok. 10 min.
Herbatkę usprawniającą trawienie najlepiej wypić przed pójściem spać. Będzie to bardziej korzystne dla pracy układu pokarmowego, który łagodnie i stopniowo przestawi się na nowe funkcjonowanie. Unikniesz gwałtownej reakcji i dolegliwości (biegunki, bólu brzucha). Herbatka przeczyszczająca działa zwykle 8–12 godzin po wypiciu.
Nigdy nie próbuj wypróżnić się „na siłę”. Możesz nabawić się hemoroidów albo tzw. szczeliny odbytu. To bolesne i kłopotliwe przypadłości, mogące prowadzić do kolejnych zaparć. Chodź do toalety, gdy poczujesz taką potrzebę. Aby przyspieszyć wypróżnienie, możesz masować brzuch okrężnymi ruchami od góry do dołu.
* Jeśli cierpisz na przewlekłe zaparcia, poradź się lekarza. Mogą być spowodowane schorzeniami (np. cukrzycą), stosowaniem leków (np. antyhistaminowych, psychotropowych) lub zażywaniem w nadmiarze preparatów z witaminami i składnikami mineralnymi.