Reklama

Reklama

Zła dieta... wypisana na twarzy

Poszarzała cera, głębokie zmarszczki, cienie pod oczami - to nie tylko wynik niewłaściwej pielęgnacji. Wpływ na kondycję naszej skóry ma również dieta, nietolerancja na konkretne produkty, jak również ich nadmiar w jadłospisie.

- Patrząc tylko na twarz pacjenta, jestem w stanie wiele powiedzieć o jego sposobie odżywiania, jak również stanie jego zdrowia. Pacjenci często są zaskoczeni, że patrząc na ich twarz mogę tak dokładnie ocenić, co dominuje w ich diecie - wyjaśnia dr Nigma Talib.

W swojej debiutanckiej książce "Młoda bez skalpela" dr Talib opisuje cztery typy twarzy - "twarz glutenową", "twarz mleczną", "winną" i "cukrową". Jak wyjaśnia ekspert zmiany widoczne twarz, wywoływane mogą być nietolerancją pokarmową na konkretne produkty, ale również ich nadmierną ilością w diecie. Dodaje, że objawy są tak charakterystyczne, że z łatwością można je rozpoznać na pierwszy rzut oka.

Reklama

- Jeśli w naszej diecie jest za dużo glutenu, albo mamy nietolerancję na gluten zauważymy, że na naszym czole, brodzie i policzkach pojawiają się krostki. Twarz glutenowa to również nabrzmiałe i zaczerwienione policzki oraz ciemne plamy w okolicach brody - wyjaśnia dr Talib.

Z kolei objawy twarzy mlecznej, to opuchnięte powieki, worki i cienie pod oczami, blade policzki, trądzik i wypryski, typowe jest zagęszczenie wyprysków na brodzie. O nadmiernym spożyciu produktów mlecznych może świadczyć również zaostrzenie się trądziku i wyprysków, wskazuje specjalistka.

- Twarz osoby, której dieta jest bogata w cukier jest chyba najgorsza. Nadmiar cukru w diecie powoduje liczne zmiany skórne - cukier to produkt, który powoduje najwięcej stanów zapalnych. Typowe dla +twarzy cukrowej+ są zmarszczki wysoko na czole, worki pod oczami, cienka skóra, wymizerniała twarz, szara, ziemista blada cera i trądzik krostkowy na całej twarzy - opisuje Talib.

Ostatnia z opisywanych przez dr Talib twarzy, to twarz winna. Charakterystyczne dla niej zmiany to wyraźne zmarszczki lub krosty między brwiami, obwisłe powieki, sucha skóra z drobnymi przecinającymi zmarszczkami, wyraźnie powiększone pory, zaczerwieniona skóra na policzkach, głębokie bruzdy nosowo-wargowe.

- Każdy z nas obserwując siebie, swoją twarz, ale również to jak nasza skóra reaguje na poszczególne produkty, może wskazać, co ma na nas niekorzystny wpływ. Mogę zagwarantować, że odstawienie tych produktów, nie tylko spowoduje, że nasza skóra ulegnie znacznej poprawie, ale również nasze ogólne samopoczucie - dodaje dr Nigma Talib.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje