Reklama

Zmęczenie wypisane na ustach

Zmęczenie można wyczytać nie tylko z podkrążonych oczu, ale również ze sposobu mówienia - twierdzą naukowcy z University of Melbourne.

Przeprowadzone przez nich badanie pokazuje wpływ długotrwałego stanu czuwania na wymowę, a także opisuje nowe metody akustycznej analizy tego, jak zmęczenie wpływa na centralny system nerwowy.

Zmęczenie poznasz po głosie

W badaniu uczestniczyło 18 młodych osób, które dostarczały próbek swojego głosu co dwie godziny. Vogel analizował różne elementy wydawanych przez uczestników dźwięków, w tym długość pauz i całkowity czas, jaki poświęcili na wykonanie zadania. Wyniki wskazują, że im bardziej zmęczony był uczestnik badania, tym bardziej przemówienie jego zwalniało, wzrastała zmienność intensywności, a głos słabł. Naukowcy sądzą, że wraz z wzrastającym zmęczeniem tracimy kontrolę nad mięśniami, które są odpowiedzialne za mówienie.

Reklama

Monitoring zmęczenia

Pomiar poziomu zmęczenia dokonany poprzez analizę wymowy i określenie liczby zmian w głosie, a także analiza głosu osoby wypoczętej mogłaby pomóc lekarzom dokonać obiektywnej oceny możliwości człowieka do funkcjonowania w środowisku pracy. Stanowiłaby to również pożyteczne narzędzie monitorujące zmęczenie podczas badań klinicznych, podczas których czujność stanowi kluczowy czynnik.

"Budzi się coraz większe zainteresowanie nieinwazyjnymi badaniami, które mogą pomóc w identyfikacji i zarządzaniu zmęczeniem, zarówno jeśli chodzi o jego wpływ na zdrowie, jak i na stanowisko pracy"- powiedział autor badania, akustyk Adam Vogel.

Wyniki tych badań są istotne dla pracowników, pracodawców, specjalistów od bezpieczeństwa publicznego i dowódców wojskowych, którzy muszą radzić sobie ze zmęczeniem wynikającym z długiego czuwania.

Badanie zostało opublikowane w "The Journal of the Acoustical Society of America".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | zmęczenie | usta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy