Reklama

Zmianę zauważysz w ustach. Pierwszy sygnał, że w organizmie rozwija się cukrzyca

Suchość w ustach najczęściej kojarzona jest odwodnieniem i tłumaczona zbyt małą ilością wody w organizmie. Może pojawić się po intensywnym wysiłku, podczas przebywania w pomieszczeniu z bardzo suchym powietrzem czy po spożyciu alkoholu. Jednak kserostomia to także jeden z pierwszych objawów cukrzycy.

Kiedy w naszej jamie ustnej robi się sucho, sięgamy po szklankę wody. W ten sposób nasz organizm daje nam bowiem znać, że potrzebuje płynów do prawidłowego działania. 

Niektórzy przestrzegają nawet, że kiedy odczuwamy suchość w ustach, jest już za późno i doprowadziliśmy śluzówkę do patologicznego stanu. Dlatego wielu lekarzy zaleca pić wodę regularnie tak, aby nie dopuścić do suchości.

Jednak u niektórych jest to stan przewlekły i powracający bardzo często, nawet pomimo picia dużych ilości wody. Nazywa się to kserostomią. 

Reklama

Może być to jeden z symptomów dnia następnego, po wieczorze zakrapianym alkoholem. To także normalna reakcja ciała na zbyt wysoką temperaturę lub oddychanie zbyt suchym powietrzem.

Czytaj także: 10 nietypowych objawów cukrzycy

Suchość w ustach to również objaw cukrzycy. Zaburzone funkcjonowanie ślinianek może być efektem złej gospodarki glukozowej w naszym organizmie. Opublikowany w magazynie "Journal of Diabetes Research" raport wskazuje, iż nawet połowa diabetyków skarży się na kserostomię.

Według autorów artykułu przewlekła suchość w ustach może być pierwszą oznaką rozwijającej się choroby. Mówi się o trzech najczęstszych sygnałach, jakie ciało wysyła w początkowym stadium. To nagłe chudnięcie, bardzo częste oddawanie moczu i właśnie kserostomia. 

Czytaj także: O cukrzycy nie świadczy tylko wysoka glikemia. Ciało wysyła subtelne sygnały

Cukrzyca może nie dawać żadnych innych objawów nawet przez kilka lat. A osoby czujące dyskomfort w jamie ustnej nie badają poziomów glukozy, nie kojarząc tego symptomu z czymś poważnym. Kiedy cukrzyca daje o sobie wyraźnie znać, stan chorobowy jest już przeważnie dość zaawansowany. 

U niektórych wychodzi ona zupełnie przypadkiem podczas badań kontrolnych. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie je wykonywać. Jeśli jednak pojawiają się u nas takie objawy jak uciążliwa suchość w ustach, nie ma co czekać na kolejny termin wizyty, a niezwłocznie poprosić lekarza o zrobienie testów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama