Reklama

Reklama

Zmiany na dłoniach

Przede wszystkim szpecą. Niektóre z nich są jednak groźne dla zdrowia.

Aby bez skrępowania podawać dłoń na powitanie, trzeba zadbać o to, by na skórze nie było brzydkich ani szkodliwych zmian.

Kurzajki to małe, szarobrunatne brodawki o szorstkiej powierzchni. Są zaraźliwe i trudno się ich pozbyć. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Niektóre jego typy są bardzo niebezpieczne, bo mogą wywołać nowotwór skóry lub błon śluzowych. Można się nimi zarazić przez podanie ręki, korzystanie ze wspólnego ręcznika lub innych przedmiotów, których dotykała osoba chora. Wiele osób zaraża się np. na basenie lub podczas manikiuru wykonanego bez odpowiedniej higieny. Małe kurzajki leczy się samodzielnie. Duże brodawki wymraża się ciekłym azotem lub usuwa laserem w znieczuleniu miejscowym. To koszt ok. 120 zł.

Reklama

Przebarwienia to brązowe plamki na wierzchu dłoni. Nie są groźne dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie. Powstają pod wpływem działania promieni słonecznych, ich ilość rośnie z wiekiem. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest specjalny laser IPL do wybielania skóry, który całkowicie likwiduje plamki. Zabieg kosztuje ok. 600 zł. Stosuje się też peelingi lekarskie (od ok. 50 zł.)

Tłuszczaki to gromadzące się tuż pod skórą miękkie kulki, które przesuwają się nieco pod naciskiem. Nie bolą, są niegroźne, jednak mają tendencje do powiększania się, osiągają nawet 10 cm średnicy. Są dwa sposoby ich leczenia: usunięcie skalpelem albo wprowadzenie do guzka grubej igły i odessanie zgromadzonych komórek tłuszczowych. Obydwa zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Grzybica: czerwone, swędzące, łuszczące się plamy pojawiają się w przestrzeniach międzypalcowych i rozprzestrzeniają się na dłonie. Paznokcie stają się żółtawe, mają zgrubiałą i pokrytą bruzdami płytkę. Jeśli zmiany są małe, miejscowo stosuje się maści bez recepty. Kiedy jednak kuracja jest nieskuteczna, koniecznie trzeba zgłosić się do dermatologa, który zastosuje silniejsze preparaty, takie jak Terbiderm czy Lamisal lub doustne leki przeciwgrzybiczne.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: dłonie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy