Reklama

Zmiany na skórze, które są objawem choroby jelit

Widząc niepokojące zmiany na skórze, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę problemy dermatologiczne. Niestety często okazuje się, że sprawa jest poważniejsza, a świąd, wysypka czy owrzodzenia są objawem chorób wewnętrznych. W ten sposób organizm daje nam znać o stanie zapalnym czy niewydolności danego narządu. Stosunkowo często przyczyną dolegliwości skórnych są choroby jelit. Jest to o tyle niebezpieczne, że narząd ten w znacznym stopniu wpływa na kondycję całego organizmu – nie tylko metabolizm, ale też gospodarkę hormonalną czy układ odpornościowy. Sprawdź, które zmiany na skórze mogą świadczyć o chorobach układu trawiennego.

Zmiany na skórze przy stanach zapalnych jelit

Nieswoiste zapalne choroby jelit mają charakter przewlekły i polegają na tworzeniu się zmian i owrzodzeń na błonach śluzowych przewodu pokarmowego. Zalicza się do nich chorobę Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz zapalenie okrężnicy. Schorzenia te są przyczyną nawracających biegunek i silnych bólów brzucha. Pierwsze objawy stanów zapalnych jelit często pojawiają się na skórze. Jednym z nich jest rumień guzowaty – na przedniej stronie podudzi pojawiają się bolesne, twarde guzki. W pierwszej fazie mają kolor intensywnie czerwony, następnie brunatny, a tuż przed zaniknięciem żółto-zielony. Nie pozostawiają blizn i są widoczne od 3 do 6 tygodni.

Reklama

Innym charakterystycznym objawem zapalnych chorób jelit jest piodermia zgorzelinowa. Polega ona na tworzeniu się czerwonych krostek i guzków (na początku na nogach), które szybko rozprzestrzeniają się na całym ciele. Bardzo trudno się goją i pozostawiają blizny. Brak leczenia grozi powikłaniami, a nawet śmiercią.

Zaburzenia wchłaniania składników odżywczych

Zaburzenia pracy jelit skutkują upośledzeniem wchłaniania substancji odżywczych do organizmu. W efekcie może dochodzić do groźnych niedoborów witamin i minerałów. Dlatego zaniepokoić powinny nas łuszczące się zmiany na skórze, strupki i nadżerki. Tworzą się one zazwyczaj na wewnętrznych częściach rąk i nóg, a także w okolicy nosa, uszu i ust. Bardzo często są one objawem niedoboru cynku. Charakterystycznym objawem są również zmiany na włosach – niektóre pasma stają się znacznie jaśniejsze, co daje „efekt zebry”. Z kolei niedobory żelaza powodują nadmierne wysuszenie skóry i jej bladość, łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów. Zaczerwieniona skóra wokół nosa może oznaczać zaburzone przyswajanie magnezu, a tłusta, błyszcząca skóra na uszach to objaw niedoborów wapnia.

Zakażenia bakteryjne i pasożytnicze

Problemy dermatologiczne bardzo często są objawem obecności bakterii i pasożytów w układzie pokarmowym i trawiennym. Jeśli na skórze zaobserwujemy pokrzywkę (czerwoną wysypkę lub bąble), możemy podejrzewać zakażenie tasiemcem, lamblią, glistą ludzką lub owsikami. Z kolei rumień guzowaty (bolesne, twarde guzki) jest częstym symptomem obecności bakterii wywołującej salmonellozę.

Okazuje się, że trądzik różowaty, który jest zmorą wielu osób w średnim wieku, może być związany z zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Jej nosicielami jest nawet 80 proc. populacji, a u niewielkiej części osób wywołuje ona wrzody żołądka i dwunastnicy, a także uciążliwe bóle brzucha i biegunki. Obecność H. pylori objawia się początkowo zaczerwienieniem środkowej części twarzy. Z czasem na skórze pojawiają się grudki i krostki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: problemy skórne | choroby jelit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy