Reklama

Zmiany skórne: Czego są objawem? Jak je badać? Kiedy są groźne?

Skóra to jeden z nielicznych organów, którego stan możemy kontrolować przez cały czas. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie pojawiające się na niej zmiany. Ciągłe naświetlanie słońcem, przekształcenia nowotworowe i niezdrowe nawyki to tylko niektóre przyczyny - często bardzo poważnych - problemów dermatologicznych. Jak sobie z nimi radzić i kiedy powinny zacząć nas one niepokoić? Rodzajów zmian skórnych jest wiele i każde z nich informują o czymś innym. Nie wszystkie przekształcenia na ciele stanowią zagrożenie. Jednak osoby z problemami skórnymi mogą nabawić się kompleksów lub czuć dyskomfort w czasie odsłaniania niektórych części ciała. Aby zadbać o dobrostan psychiczny i swoje zdrowie warto dowiedzieć się więcej o skórze i o tym, jak odpowiednio o nią dbać. Poniżej można znaleźć garść wskazówek i porad.

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

Większość z nas rodzi się z licznymi znamionami i pieprzykami, czyli zmianami barwnikowymi. Ich powstawanie jest uwarunkowane genetycznie. Wraz z wiekiem znamiona mogą się powiększać. Jednakże rozrost powinien zatrzymać się w okolicach 35. roku życia. Skóra ostrzega także przed rozwijającymi się chorobami wewnątrz organizmu. Niektóre nieprawidłowości układu pokarmowego poprzedzają rumienie i wykwity. Często pojawiają się one przed właściwymi objawami w samym układzie, co może pomóc w szybszym rozpoznaniu problemu i późniejszej diagnozie.

Wpływ czynników zewnętrznych

Reklama

Duży wpływ na zmiany skórne mają także czynniki zewnętrzne takie jak uczulenia, reakcje alergiczne, światło słoneczne lub zbyt częste korzystanie z solarium. W takich sytuacjach na ciele pojawiają się zarówno te niegroźne piegi lub krostki, ale także poważne choroby skóry - na przykład czerniaki - które powinny zostać możliwe jak najszybciej zdiagnozowane przez lekarza.

Wiek także odgrywa tu sporą rolę. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień i trądziku na twarzy występuje na przykład w okresie dojrzewania. Zmiany te spowodowane są głównie wydzielaniem sebum i działalnością hormonów. Natomiast z upływem lat dochodzi do utraty włókien sprężystych, przez co skóra nie jest już tak elastyczna jak kiedyś. Staje się wtedy bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i choćby dlatego należy staranniej o nią dbać.

Obserwuj swoje ciało

Obserwacja odgrywa niezwykle ważną rolę w diagnozowaniu i rozpoznawaniu chorób. Dlatego warto przyglądać się i samodzielnie badać wszelkie transformacje na ciele. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na to, czy zmiany barwnikowe nie powiększają się lub nie zaczyna ich przybywać (czyli czy nie uzłośliwiają się). Dzięki temu możemy o wiele wcześniej odkryć rozwijającego się czerniaka, jednego z najbardziej złośliwych nowotworów, który może powodować przerzuty do organów wewnętrznych. Jeżeli zaobserwujemy coś, co nas zaniepokoi, warto wykonać wideodermatoskopię. To bezbolesne badanie zapisuje obrazy naszej skóry. Dzięki stworzonej dokumentacji można porównać transformacje w niej zachodzące i określić, czy odbiegają one od normy.

Nie ignoruj przebarwień

Nie wolno także ignorować przebarwień powstających na skutek działania promieni słonecznych lub solarium. Opalanie skupia miejscowo ciemniejszy barwnik w skórze, czyli melaninę. Zwykłe piegi nie powinny nas niepokoić, ale zbyt długa ekspozycja na słońce skutkuje powstaniem rogowaceń słonecznych (na miejscach poparzonych) lub nawet raka. Przyczyną jest mutacja DNA pod wpływem promieni UV-B. Dlatego właśnie nie wolno zapominać o odpowiednich zabezpieczeniach w czasie przebywania na słońcu (kremy z wysokim filtrem, itd.)

Jak zapobiegać i leczyć?

W kontekście skóry i jej ochrony nie da się zapobiec wszystkim negatywnym czynnikom, dlatego wciąż podkreślana jest waga obserwacji zmian, która pozwoli na ewentualną diagnozę powstających nowotworów i chorób oraz ich szybsze wyleczenie. Na pewno warto hamować wpływ bodźców negatywnie wpływających na kondycję skóry. Warto postawić przede wszystkim na krem z wysokim filtrem. Nie powinien on stanowić jedynie dodatku na plażę, ale być elementem codziennej pielęgnacji skóry. W poprawieniu wyglądu skóry pomoże także medycyna estetyczna i zabiegi pielęgnacyjne wykonywane u kosmetyczki. Nie warto bagatelizować sygnałów wysyłanych przez nasze ciało. W tym przypadku najwięcej możemy pomóc sobie sami - dzięki szybkiej reakcji i podjęciu leczenia u dermatologa. Natura dała nam nawigację po własnych dolegliwościach i powinniśmy słuchać wysyłanych powiadomień, aby cieszyć się zdrowiem i lepszym wyglądem jak najdłużej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiany skórne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy