Reklama

Reklama

Znajdź haka na raka

Podobno my, Polacy najbardziej boimy się poważnych chorób, które mogą dotknąć nas lub najbliższych. Z drugiej jednak strony, jak ognia unikamy badań profilaktycznych, choć specjaliści alarmują, że co czwartego z nas dotknęła lub dotknie choroba nowotworowa.

Ciężka choroba, która w tym przypadku jest synonimem nowotworu, to nasz największy zbiorowy lęk. Niby znamy wskazania i zalecenia lekarzy: badania profilaktyczne, ruch na świeżym powietrzu, zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, ograniczenie spożycia alkoholu i odzwyczajenie się od palenia. Trudniej z ich wykonaniem. Także większość badań profilaktycznych jest dostępna i bezbolesna, wystarczy o nich pamiętać i regularnie wykonywać.

Reklama

Te badania mogą uratować ci życie
Mammografia i USG
Rak piersi jest wciąż najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Wczesne wykrycie tego nowotworu daje większą szansę na wyleczenie.
Podstawowym i najważniejszym badaniem jest comiesięczne samobadanie piersi. Oprócz samokontroli, należy po 20. roku życia raz na rok zrobić USG, po 40. badanie mammograficzne raz na dwa lata, a po ukończeniu 50. roku życia co rok.

Struktura piersi kobiet różni się - najpierw jest ona gruczołowa, z wiekiem zaś staje się bardziej tłuszczowa, stąd różne metody badania piersi.

Zarówno USG, jak i mammografią są badaniami bezbolesnymi. Nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania, nawet podczas ciąży. Różnią się tym, że aparat do mammografii wykorzystuje promienie rentgenowskie a podczas wykonywania USG wykorzystuje się ultradźwięki.

Badanie należy wykonać między 1. a 10. dniem cyklu.

Cytologia

Cytologia jest najprostszą i najskuteczniejszą metodą wykrywania zmian w komórkach szyjki macicy. Badanie pozwala zdiagnozować, czy na tym obszarze znajdują się jakiekolwiek komórki nieprawidłowe: przedrakowe, czy rakowe. Badanie to wykrywa także stany zapalne.

Cytologia jest bezbolesna, trwa około 5 minut. W tym czasie lekarz specjalną szczoteczką pobiera niewielką ilość komórek z powierzchni szyjki macicy, które następnie badane są pod mikroskopem. Jeśli wynik jest prawidłowy kolejne badania należy wykonać co trzy lata, w przypadku jakichkolwiek zmian, lekarz zaleca termin następnej wizyty.

Pierwszą cytologię powinnyśmy wykonać nie później niż trzy lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego lub około 21 roku życia.

Dowiedz się więcej na temat: choroby | lekarz | USG | cytologia | Piersi | komórki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje