Reklama

Zostań skin checkerem - badaj znamiona

Metody "ABCDE" i "brzydkiego kaczątka" - to zalecane przez Światową Fundację ds. Walki z Czerniakiem sposoby na kontrolowanie znamion na skórze. Jak podkreślają specjaliści, regularne samobadanie, pozwala na skuteczne wykrycie podejrzanych znamion.

- Zarówno metoda samobadania ABCDE jak i metoda brzydkiego kaczątka, pozwalają w 86 proc. wykryć czerniaka. Dlatego też tak bardzo zachęcam wszystkich do systematycznego kontrolowania skóry i obserwowania znamion. Podkreślam również konieczność systematycznych wizyt, przynajmniej raz w roku powinniśmy udać się do dermatologa celem kontroli skóry.

Badanie dermoskopowe inaczej dermatoskopowe, powinno być wykonane kompleksowo, zawsze dotyczy całego ciała. Pamiętajmy, że nie należy badać tylko zmian określanych mianem brzydkich kaczątek, ponieważ czerniak w 62 proc. powstaje w skórze niezmienionej" - podkreśla dr n. med. Grażyna Kamińska - Winciorek.

Reklama

Jak zatem zostać skin checkerem? Nie wymaga to wiele wysiłku, jedynie dużo uwagi, przekonują specjaliści laboratoriów La Roche-Posay, pomysłodawcy kampanii "Zostań Skin Checkerem". Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami Światowej Fundacji ds. Walki z Czerniakiem, która zarekomendowała dwie skuteczne metody samokontroli skóry.

Metoda brzydkiego kaczątka pozwala rozpoznać zmianę, która znacznie różni się od tych, które mamy na skórze. Co to oznacza? Znamiona u tej samej osoby, wyglądają zazwyczaj bardzo podobnie - maja taki sam kształt, kolor, grubość. Zmiana barwnikowa może zostać uznana za podejrzaną, jeśli różni się od pozostałych, nazywana jest wtedy brzydkim kaczątkiem.

Drugim rekomendowanym sposobem badania skóry jest metoda ABCDE - każda z liter, określa kryteria znamiona, odbieganie od opisywanych przez nie normy, powinno być alarmujące.

- Pragnę, aby każdy zapoznał się z tym dermatologicznym alfabetem. Metoda kontroli skóry określana mianem ABCDE jest bardzo prosta i pozwala na szybki i skuteczne wykrycie podejrzanych zmian.

Litera "A" odnosi się do asymetrii, jeśli zmiana jest asymetryczna, a nie owalna i symetryczna powinno to skłonić nas do niezwłocznego udania się do dermatologa. Kolejne kryterium określone literą "B", czyli brzegi - niepokojące znamiona charakteryzują się nieregularnym i ostrym odgraniczeniem od skóry zdrowej.

Litera "C" - określa kolor znamienia. Jak tłumaczy dermatolog kolorami typowymi dla czerniaka oprócz barwy czarnej, która wskazuje na czerniaka są barwy szara i czerwona. Odbarwień pojawiających się na skórze i znamionach nie należy bagatelizować. Oczywiście niezwłocznej kontroli należy poddać znamiona o średnicy powyżej 5 mm (kryterium określane literą C).

Ostatnim kryterium, w "dermatologicznym alfabecie" jest ewolucja "E". Zmiany, które ulegają odbarwieniom, przebarwieniom, zauważamy ich uwypuklenie, także zmianę wielkości, również uznawane są za znamiona podejrzane.

PAP life
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy