Reklama

Zrób to po jedzeniu. Żołądek ci podziękuje!

Wielu osobom po zjedzeniu posiłku towarzyszy tzw. dyskomfort trawienny. Istnieje jednak na to prosty sposób, by tego uniknąć i wspomóc cały proces trawienia. Wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach. Dzięki wprowadzeniu tych nawyków nieprzyjemne dolegliwości powinny ustać.

Trawienie i dolegliwości z nim związane

Trawienie to złożony proces, dzięki któremu organizm przyswaja substancje z pożywienia. Pierwszy etap trawienia zaczyna się już w jamie ustnej, gdzie pokarm jest rozdrabniany, a w dalszych etapach enzymy trawienne wspomagają cały proces.   

Wiele osób boryka się z dyskomfortem trawiennym, któremu towarzyszą takie dolegliwości jak zgaga, uczucie pełności, wzdęcia czy zaparcia. Problemy trawienne dość często są spowodowane spożywaniem niezdrowej żywności oraz obfitych i ciężkostrawnych produktów. Poza tym duży wpływ ma również brak regularności w spożywaniu posiłków.   

Reklama

Zobacz także: Najczęstsze choroby układu pokarmowego. Z czym do gastroenterologa?

Jak wspomóc układ pokarmowy?

By układ pokarmowy funkcjonował bez żadnych problemów, przede wszystkim należy mieć na uwadze zdrową i zbilansowaną dietę, spożywanie owoców, warzyw oraz błonnika. Warto również zrezygnować z używek. Poza tym układ pokarmowy można wspomóc za pomocą dwóch prostych czynności. 

Istotna jest również aktywność fizyczna oraz prawidłowe nawodnienie organizmu. Warto zadbać o codzienną dawkę ruchu. Po dużym posiłku najlepiej wybrać się na spacer, który przede wszystkim usprawni motorykę jelit, a także będzie pomocny w regulacji poziomu cukru we krwi. Poza tym po posiłku opłaci się wypicie szklanki wody, która wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom.

***

Sprawdź również: 

Symetykon. Jak krzem pomaga na wzdęcia?

Tłuszcze w diecie. Tak reaguje organizm, gdy jesz ich za mało

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żołądek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama