Reklama

Reklama

10 rzeczy o nowotworach, których nie wiedziałaś

Kiedyś były nieuleczalne. Jednak w ich terapii bardzo wiele się zmieniło. Na tyle, że dzisiaj nowotwory zalicza się do chorób przewlekłych, a więc możliwych do całkowitego wyleczenia.

Dzięki bardzo wielu kampaniom najgroźniejszy dla nas, kobiet, rak sutka przestał być tematem tabu. Mamy świadomość, że trzeba samodzielnie kontrolować piersi, robić mammografię i odwiedzać lekarza. Amazonki udowodniły, że po wyleczeniu z nowotworu można żyć aktywnie, a brak piersi wcale nie musi odbierać nam kobiecości.

Reklama

Coraz więcej wiemy również na temat innego, typowo kobiecego nowotworu - raka szyjki macicy. XXI wiek przyniósł szczepionkę przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje tę chorobę. A jeszcze 20 lat temu uważano, że wirusy nie mogą powodować raka! Dzisiaj coraz więcej Polek szczepi swoje córki przeciw HPV. Mamy też świadomość, że cytologia, proste badanie, które zrobimy w każdym gabinecie ginekologicznym, może w porę ostrzec nas przed rakiem szyjki macicy. Musimy tylko zgłosić się do lekarza.

Tak naprawdę w kwestii nowotworów bardzo wiele zależy od nas samych, naszej czujności i wiedzy. Wciąż jednak pokutuje mnóstwo mitów na temat nowotworów i sposobów ich leczenia. Dlatego zwykle czujemy spory niepokój przed badaniami i strach przed diagnozą. Jednak w ciągu ostatnich lat medycyna zrobiła znaczący postęp w rozpoznawaniu i leczeniu złośliwych nowotworów. Niektóre doniesienia mogą być dla nas bardzo zaskakujące.

Nie tylko mammografia, ale i rentgen płuc może uratować ci życie

Obecnie to nie rak piersi, ale nowotwór płuca jest głównym zabójcą kobiet. Za tą chorobą przede wszystkim kryje się niezdrowy tryb życia. Okazało się, że palimy więcej papierosów niż mężczyźni. A są dla nas jeszcze bardziej szkodliwe! Kobiecy organizm ma dwa razy więcej enzymu, który zwiększa rakotwórcze działanie dymu tytoniowego. W dodatku rzadko robimy sobie prześwietlenie płuc (kiedyś rentgen był obowiązkowy w ramach badań do pracy, ale dziś już nie). Dlatego choroba zbiera coraz większe żniwo. Rak płuca w 9 na 10 przypadków dotyka palaczy, więc rozstanie z nałogiem jest najlepszą decyzją, aby chronić zdrowie.

Coraz częściej wykrywa się raka w stadium pierwotnym, zanim zaatakuje

Nowotwory złośliwe mają różne fazy rozwoju. Jeżeli guzek jest jeszcze bardzo mały, mówi się o nim, że jest w stadium przedinwazyjnym, a więc całkowicie uleczalnym. Jest wiele metod wczesnego wykrywania raka. Dzięki nowoczesnym technikom, m.in. tomografii komputerowej, mammografii czy USG, można już wykryć guzek o wielkości 2 mm. Pomocne są również specjalistyczne badania krwi. Oznacza się w nich tzw. markery. Są to substancje, których poziom w organizmie może wzrastać, gdy rozwija się w nim nowotwór. Markery bada się przy podejrzeniu nowotworów jajnika, raka płuc lub raka prostaty u mężczyzn.

Chirurdzy rekonstruują nie tylko odjęte piersi, ale nawet język

To, co jeszcze 10 lat temu było nierealne, dziś jest rzeczywistością. Bardzo rozwinęła się chirurgia rekonstrukcyjna. Jeśli z powodu zaawansowanej choroby konieczne jest usunięcie jakiegoś fragmentu ciała, dziś na ogół się go odtwarza. Pobiera się tkanki z innych miejsc, np. uda albo wstawia specjalną protezę. W przypadku raka piersi jest możliwe, aby w czasie jednego zabiegu, w miejsce odjętego gruczołu od razu był wstawiony silikonowy implant. Robione są niezwykle trudne zabiegi rekonstrukcyjne.

Dziś chirurdzy potrafią nawet odtworzyć język czy żuchwę. Trzeba jednak pamiętać, że operacje te są bardzo skomplikowane i wykonuje się je w wielu etapach. Na efekty trzeba poczekać i zawsze konieczna jest też rehabilitacja.

Jest wiele nowych terapii, w których wykorzystuje się komputery oraz roboty

Dziś leczenie przygotowują specjaliści z wielu dziedzin. Nie tylko lekarze, ale też np. fizycy. Używają supernowoczesnego sprzętu. Terapie często się łączy, aby zwiększyć ich skuteczność (np. naświetlanie z chemioterapią i immunoterapią, czyli wzmacnianiem odporności). Radioterapia jest dziś bezpieczna i bezbolesna. Powoduje tylko dyskomfort, bo przez kilka, kilkanaście minut trzeba leżeć bez ruchu.

Brachyterapia - to rodzaj radioterapii, gdzie stosuje się specjalne aplikatory, np. w kształcie igły. Umieszcza się je w pobliżu guzka, aby precyzyjnie i szybko zniszczyć raka. Po zabiegu można od razu iść do domu. Brachyterapię stosuje się przy niezaawansowanych nowotworach.

Radiochirurgia - jest wykonywana w terapii przerzutów. Jednorazowo podaje się większą (ale bezpieczną) dawkę promieniowania, dzięki której guzek jest niszczony tak, jakby się go wycięło chirurgicznie.

Mikroradiochirurgia - to bardzo precyzyjna radioterapia, która jest sterowana przez roboty. Stosuje się ją w leczeniu nowotworów mózgu lub kręgosłupa.

Terapia celowana molekularnie - jest to rodzaj chemioterapii, w której wykorzystywane są leki działające bezpośrednio na nowotwór, ale nietoksyczne dla zdrowych tkanek. Leczenie to daje mniej skutków ubocznych niż typowa "chemia", ale nie działa na wszystkie typy raka.

Leki genetyczne - to szczepionki genowe, dzięki którym organizm chorego zaczyna wytwarzać przeciwciała zwalczające nowotwór. Przykładem tego leku jest szczepionka przeciw wirusowi HPV.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | nowotwory | profilaktyka | choroby | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje