Reklama

Reklama

60 tys. euro od Francji na Aborcję bez Granic. Pomoc dla uchodźczyń

Rząd francuski przeznaczy 60 000 euro dla inicjatywy Aborcja Bez Granic, by ta mogła pomóc ukraińskim uchodźczyniom w dostępie do bezpiecznej aborcji. Darowizna ma pomóc ukraińskim kobietom, które uciekły do Polski przed wojną w swojej ojczyźnie. To drugi kraj po Belgii, który finansowo wspiera aborcję w Polsce.

Zgodnie z danymi fundacji Aborcja bez Granic od początku wojny w Ukrainie ponad pół tysiąca uchodźczyń w Polsce stanęło w obliczu problemów wynikających z ograniczeń w prawie aborcyjnym. Wiele z nich zostało zgwałconych lub doznało przemocy seksualnej. Od 1 marca do teraz Aborcja Bez Granic pomogła ponad 550 uchodźczyniom z Ukrainy w dostępie do aborcji. Pięć kobiet dzięki wsparciu fundacji wyjechało dokonać zabiegu aborcji w zagranicznej klinice, a pozostałe osoby uzyskały wsparcie w zakresie dostępu do aborcji farmakologicznej.

W związku z ogromnym napływem uchodźców z Ukrainy do Polski wynikającym z panującej tam wojny rząd francuski zdecydował się wesprzeć infolinię Aborcji Bez Granic darowizną w wysokości 60 tys. euro.

Reklama

Zobacz również: Wysłała tabletki poronne. Teraz aborcyjnej aktywistce grozi więzienie

60 tys. euro od Francji dla Aborcji bez Granic

Trzy ministry z francuskiego rządu: Brigitte Bourguignon, ministra zdrowia i profilaktyki, Isabelle Rome, ministra do spraw równouprawnienia kobiet i mężczyzn, różnorodności oraz równych szans i Clément Beaune, ministra do spraw europejskich, podały oficjalną informację traktującą o tym, że rząd francuski wesprze finansowo infolinię Aborcji Bez Granic darowizną w wysokości 60 000 euro. Kwota ta została przekazana za pośrednictwem IPPF (International Planned Parenthood Federation), a jej celem jest pomoc uchodźczyniom z Ukrainy, które mierzą się z koniecznością dokonania aborcji. 

Inicjatywa Aborcja bez Granic przez rok pomogła ponad 30 tys. osób

W październiku 2020 r. Polski Trybunał Konstytucyjny zaostrzył prawo antyaborcyjne, likwidując możliwość dostępu do aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu - w Polsce aborcja jest ograniczona prawnie również w przypadku śmiertelnych wad płodu.

W przeciągu roku od wydania orzeczenia Aborcja Bez Granic pomogła ponad 34 tys. osób w uzyskaniu dostępu do bezpiecznej aborcji. Infolinia w dalszym ciągu otrzymuje około 800 telefonów miesięcznie, a dzięki tej inicjatywie aż 94 osoby każdego dnia mają dostęp do bezpiecznej aborcji. Statystycznie 90 znich przyjmuje tabletki aborcyjne, a 4 wyjeżdżają na zabieg aborcji do zagranicznej kliniki. 

Zobacz również: Połknęłam tabletkę i było po wszystkim


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: legalna aborcja | aborcja bez granic | Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy