Afrykańskie upały nawiedzą Polskę. Eksperci przewidują temperaturowe rekordy
Po kilkudniowym ochłodzeniu wysokie temperatury znów nawiedzą Polskę. Prognozy pogody wskazują, że końcówka czerwca będzie wyjątkowo upalna. Termometry w przyszłych dniach w wielu regionach będą wskazywać ponad 30 st. Celsjusza. Synoptycy uważają, że może zostać pobity rekord temperaturowy dla czerwca z poprzedniego tygodnia.
W zeszłym tygodniu Polskę nawiedził upał. W wielu regionach kraju termometry wskazywały powyżej 30 st. Celsjusza. Państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej 19 czerwca poinformował, najwyższa zanotowana temperatura, aż 38,3 st. Celsjusza, została odnotowana w Słubicach. Tym samym został wyrównany rekord temperaturowy powietrza dla czerwca - w 2019 roku taka sama wartość została bowiem zanotowana w Radzyniu.
Afrykańskie upały. Żar poleje się z nieba
Zgodnie z prognozami, w kolejnych dniach również możemy spodziewać się ekstremalnych upałów. Jak zapowiada się pogoda na nadchodzący weekend? Na sobotę (25 czerwca) synoptycy przewidują bezchmurne niebo i pełne słońce. Temperatura ma być wyjątkowo przyjemna - 26 st. Celsjusza na Podlasiu i 28 st. Celsjusza w centrum kraju. Tremometry wskażą maksymalnie 30 st. Celsjusza - na Dolnym Śląsku.
Naprawdę wysokie temperatury nawiedzą jednak Polskę dopiero w niedzielę (26 czerwca). W niektórych zakątkach kraju termometry mogą wskazać nawet 40 st. Celsjusza. Upały będą utrzymywać się jeszcze na początku przyszłego tygodnia. Skwar przywędruje do Polski za sprawą gorących mas powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki.
Grad i burze. Możliwe nawałnice
Niestety synoptycy ostrzegają, że tak wysokie temperatury mogą wiązać się z groźnymi zjawiskami pogodowymi. W przyszłych dniach w godzinach popołudniowych w Polsce możliwe są przelotne opady deszczu i burze z gradem. W niektórych regionach kraju prawdopodobnie pojawi się także silny wiatr. "Weekend przyniesie pogodę upalną, miejscami na zachodzie Polski także burzową. Opady deszczu w burzach mogą być lokalnie silne, a wiatr w porywach może sięgać do 75 km/h" - ostrzega Państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jak chronić się przed upałami?
Ekstremalnie wysokie temperatury mogą być groźne dla zdrowia - zwłaszcza w przypadku osób starszych lub przewlekle chorych. Eksperci apelują o zdrowy rozsądek - jeśli nie jest to absolutnie konieczne, nie przebywajmy na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia. Warto zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu i chronić głowę przed promieniami słonecznymi. Wychodząc z domu, pamiętajmy o kremie z wysokim filtrem UV - dzięki niemu unikniemy bolesnych poparzeń.
***
Zobacz również: