Jak zachować się w trakcie burzy? Tego nigdy nie rób

W ostatnich dniach mieszkańcy wielu regionów Polski otrzymują alerty RCB. Nasz kraj nawiedzają bowiem ulewy i nawałnice. Jak zachować się, gdy burza zbliża się do okolicy? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i apeluje o rozsądek. Lekceważenie obowiązujących w poszczególnych województwach ostrzeżeń może skończyć się tragicznie. O czym warto pamiętać?

"Sezon" na burze to przede wszystkim letnie miesiące
"Sezon" na burze to przede wszystkim letnie miesiąceARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Najbliższe dni nie będą spokojne dla mieszkańców Polski. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych szczególnie we wschodniej części kraju. Polacy muszą przygotować się na więc na ulewne deszcze, a nawet burze z gradem.

Jak ochronić siebie oraz swój dobytek podczas burzy? Eksperci ostrzegają, że to zjawisko pogodowe bywa groźne - zarówno jeśli przebywamy na zewnątrz, jak i w domu.  W zależności od tego, gdzie się znajdujemy, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń wokół siebie.

Jak zachować się w trakcie burzy: Gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni

Eksperci apelują, by podczas burzy (w miarę możliwości) przebywać w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli nawałnica dopadnie nas, gdy jesteśmy w trakcie spaceru po mieście, w trosce o swoje zdrowie powinniśmy schronić się w pobliskim lokalu gastronomicznym, samochodzie, czy też sklepie.

A jak zachować się, jeśli burza zaskoczy nas poza terenem zabudowanym? Przede wszystkim musimy zachować spokój. Najlepiej jest wówczas poszukać ochrony w naturalnych zagłębieniach terenu - z dala od murów, wysokich drzew, metalowych ogrodzeń, słupów czy też rowerów. Dobrze jest przyjąć postawę kuczną. Pod żadnym  pozorem nie powinniśmy przyjmować postawy leżącej.

IMGW zapowiada burze z gradem
IMGW zapowiada burze z gradem123RF/PICSEL

Czego nie robić w trakcie burzy?

Jednak burza potrafi być groźna także wtedy, kiedy przebywamy w domu. Gdy za oknem słychać grzmoty powinniśmy oddalić się od metalowych przyrządów i gniazdek, nie dotykać kranów oraz unikać kontaktu z kaloryferami. Na czas nawałnicy najlepiej jest wyłączyć urządzenia elektryczne - korzystanie z nich grozi porażeniem.

Czego jeszcze nie możemy robić podczas burzy w trosce o swoje zdrowie i życie? Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zażywać kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Przesiadywanie blisko okien także może skończyć się tragicznie.

***
Zobacz również:

Niebezpieczne mity na temat piorunówInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas