Reklama

Jak zachować się w trakcie burzy? Tego nigdy nie rób

W ostatnich dniach mieszkańcy wielu regionów Polski otrzymują alerty RCB. Nasz kraj nawiedzają bowiem ulewy i nawałnice. Jak zachować się, gdy burza zbliża się do okolicy? Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i apeluje o rozsądek. Lekceważenie obowiązujących w poszczególnych województwach ostrzeżeń może skończyć się tragicznie. O czym warto pamiętać?

Najbliższe dni nie będą spokojne dla mieszkańców Polski. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych szczególnie we wschodniej części kraju. Polacy muszą przygotować się na więc na ulewne deszcze, a nawet burze z gradem.

Jak ochronić siebie oraz swój dobytek podczas burzy? Eksperci ostrzegają, że to zjawisko pogodowe bywa groźne - zarówno jeśli przebywamy na zewnątrz, jak i w domu.  W zależności od tego, gdzie się znajdujemy, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń wokół siebie.

Reklama

Jak zachować się w trakcie burzy: Gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni

Eksperci apelują, by podczas burzy (w miarę możliwości) przebywać w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli nawałnica dopadnie nas, gdy jesteśmy w trakcie spaceru po mieście, w trosce o swoje zdrowie powinniśmy schronić się w pobliskim lokalu gastronomicznym, samochodzie, czy też sklepie. 

A jak zachować się, jeśli burza zaskoczy nas poza terenem zabudowanym? Przede wszystkim musimy zachować spokój. Najlepiej jest wówczas poszukać ochrony w naturalnych zagłębieniach terenu - z dala od murów, wysokich drzew, metalowych ogrodzeń, słupów czy też rowerów. Dobrze jest przyjąć postawę kuczną. Pod żadnym  pozorem nie powinniśmy przyjmować postawy leżącej.

Czego nie robić w trakcie burzy?

Jednak burza potrafi być groźna także wtedy, kiedy przebywamy w domu. Gdy za oknem słychać grzmoty powinniśmy oddalić się od metalowych przyrządów i gniazdek, nie dotykać kranów oraz unikać kontaktu z kaloryferami. Na czas nawałnicy najlepiej jest wyłączyć urządzenia elektryczne - korzystanie z nich grozi porażeniem.

Czego jeszcze nie możemy robić podczas burzy w trosce o swoje zdrowie i życie? Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zażywać kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Przesiadywanie blisko okien także może skończyć się tragicznie.

***
Zobacz również:

Burzowa mapa Polski. Gdzie najczęściej dochodzi do wyładowań

Ekstremalne zjawiska pogodowe to ich chleb powszedni. Kim są łowcy burz?

Pierwsze skutki burzowego frontu nad Polską

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Burze Polska | alerty IMGW | alert RCB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy