Alergeny w domu: Co może uczulać psa?
Z alergią mogą zmagać się nie tylko ludzie, ale również i psy. Jeśli więc mamy czworonoga w domu i występują u niego niepokojące objawy, np. świąd, wysypka lub zapalenie skóry, warto sprawdzić, czy zwierzak nie jest na coś uczulony. Jakie rzeczy w domu mogą wywołać alergię u psa? Jakie objawy mogą świadczyć o alergii? Jak postępować, gdy pies jest na coś uczulony?
Jak się objawia alergia u psa?
Psy, tak samo jak ludzie, mogą mieć alergię. Jej zdiagnozowanie nie należy do łatwych zadań, gdyż trudno jest określić, co może dolegać zwierzęciu. U psa może wystąpić alergia pokarmowa, kontaktowa lub wziewna. Nadmierna reakcja układu immunologicznego na niektóre substancje może skutkować stanem zapalnym, a w konsekwencji dolegliwościami żołądkowymi i zmianami skórnymi. Mogą pojawić się takie objawy jak wysypka, rumień, krostki lub grudki oraz nadżerki. Często towarzyszy temu intensywny świąd, co sprawia, że pies zaczyna się uporczywie drapać oraz wygryzać sierść lub ciało. To z kolei prowadzi do powstawania ran, które mogą sprzyjać ropnemu zapaleniu skóry i występowaniu jeszcze bardziej nasilonego świądu. Jeśli więc zauważymy niepokojące objawy u psa, warto sprawdzić, czy w naszym domu występują jakieś potencjalne alergeny i udać się do weterynarza, aby potwierdzić diagnozę.
Co może uczulać psa?
Produkty spożywcze
Substancjami, które najczęściej uczulają psy, są produkty spożywcze. Alergenami pokarmowymi zazwyczaj są: mięso kurcząt, wołowina, wieprzowina i podroby. Psy mogą być też uczulone na nabiał, jaja, ziemniaki, ryż lub białka roślinne, występujące np. w pszenicy, kukurydzy czy soi. Alergia u psa może być również spowodowana dodatkami do żywności, np. konserwantami, barwnikami lub substancjami poprawiającymi smak. Alergia pokarmowa objawia się początkowo intensywnym świądem. Może też pojawić się nieprzyjemny zapach w uszach lub większa ilość woskowiny. Alergię pokarmową nie jest łatwo odróżnić od nietolerancji pokarmowej, dlatego należy skontaktować się z weterynarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad i zleci dietę eliminacyjną.
Roztocza
Psy mogą być również uczulone na roztocza, które ukrywają się w zakamarkach domu, np. w materacach, pościeli, dywanie czy kurzu na meblach i żywią się martwym naskórkiem ludzi oraz zwierząt. Alergia wziewna objawia się świądem, wysypką, ale czasem też problemami z oddychaniem i atakami astmatycznymi. Całkowite wyeliminowanie roztoczy nie jest możliwe, ale można ograniczyć ich ilość domu czy mieszkaniu. Należy regularnie prać pościel i posłanie psa oraz odkurzać kanapy i fotele, na których pies lubi siedzieć. Można się też pozbyć zasłon i dywanów, w których gromadzi się najwięcej roztoczy. Te mikroskopijne pajęczaki mogą rozmnażać się również w karmie dla zwierząt, dlatego należy odpowiednio ją przechowywać.
Rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe same w sobie nie są niebezpieczne dla czworonogów, ale alergenem może być rozwijająca się w nich pleśń lub też pyłek wydzielany przez roślinę w okresie kwitnienia. Alergia wziewna wywołana tymi czynnikami ujawnia się zazwyczaj sezonowo. Jeśli więc dolegliwości u psa mają charakter sezonowy, to możliwe, że cierpi on właśnie na ten rodzaj alergii. W przypadku uczulenia na pleśń warto zrezygnować całkowicie z roślin doniczkowych, które wymagają wilgotnego podłoża. Można zastąpić je kaktusami lub sukulentami preferującymi suche podłoże. Gdy pies ma alergię na pyłek konkretnej rośliny, należy pozbyć się jej z domu lub wstawić do pomieszczenia, do którego zwierzę nie ma dostępu.
Syntetyczne materiały
U psa może wystąpić także alergia kontaktowa wywołana np. syntetycznymi materiałami. Psy mogą być wrażliwe na sztuczne wypełnienie posłania (pianka memory foam) lub chemiczne dodatki w sztucznej skórze. Zmiany skórne i silny świąd będą występować w takim przypadku na brzuchu, ale też na pysku i łapach psa. Jeśli pupil ma alergię na materiał, z którego zrobione jest posłanie, należy je wymienić. Najlepiej sięgnąć po takie, które jest wykonane z bawełny, mikrofibry czy włókna konopnego. Posłanie można także przykryć jedwabiem, aby dodatkowo zabezpieczyć psa przed kontaktem z kryjącymi się w legowisku roztoczami.
Chemia domowa
Pies może mieć również uczulenie na substancje chemiczne zawarte w środkach czystości czy pielęgnacyjnych, proszkach do prania i odświeżaczach powietrza. Co więcej, alergia może być też wywołana chemicznymi nawozami stosowanymi w ogrodzie lub chlorem z przydomowego basenu. Takie substancje mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zwierzaka, gdyż podrażniają nie tylko skórę, ale też drogi oddechowe psa. Aby wyeliminować alergen z otoczenia psa, należy używać łagodnych detergentów do prania posłań i ręcznika czworonoga (np. środków naturalnych lub przeznaczonych dla dzieci). Gdy pies jest uczulony, nie powinno się też stosować chemicznych odświeżaczy, a wszelkie dezodoranty i lakiery rozpylać jak najdalej od psa.