Amos Oz, Opowieść o miłości i mroku

Najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości.

Okładka książki
Okładka książkimateriały prasowe

1 kwietnia do kin wejdzie adaptacja książki w reżyserii Natalie Portman. Autorem zdjęć jest polski operator Sławomir Idziak.

Opowieść o miłości i mroku Amosa Oza (ur. 1939) to historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami.

Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu. Ojciec, pedantyczny racjonalista, i tajemnicza, wrażliwa matka stanowili nie najlepiej dobraną parę. Miłość rodziców ginęła w mroku rozczarowań i frustracji, nostalgii za Europą. Amos Oz po raz pierwszy odsłania ciągle niezabliźnioną ranę, jaką zadało mu samobójstwo matki. Jest to jedna z najważniejszych książek pisarza, klucz do zrozumienia całej jego twórczości.

Amos Oz, prozaik, najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz, od lat działa na rzecz pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród literackich, jego książki przełożono na 37 języków, od lat wymienia się go wśród kandydatów do literackiego Nobla. Opowieść o miłości i mroku zainspirowała aktorkę Natalie Portman, która na podstawie tej książki nakręciła swój reżyserski debiut o takim samym tytule. Film został ciepło przyjęty na festiwalu w Cannes.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas