Astronomiczne atrakcje listopada. Na początek zaćmienie księżyca
8 listopada będziemy mogli obserwować ciekawe pełne zaćmienie krwawego Księżyca. Zbiegnie się ono z pełnią. Co jeszcze czeka entuzjastów obserwacji nocnego nieba w tym miesiącu?
W listopadzie 2022 roku czeka nas 7 koniunkcji Księżyca, opozycja Urana oraz maksimum aktywności roju Leonidów. Przypadające na 8 listopada zaćmienie Księżyca nie będzie niestety widoczne w naszym kraju. Spektakl ten bowiem rozpocznie się o 12:03 naszego czasu.
Całkowite zaćmienia Księżyca
Zaćmienia Księżyca wypadają maksymalnie 3 razy w ciągu roku. Dochodzi do nich, gdy nasza planeta znajdzie się pomiędzy Słońcem a naszym naturalnym satelitą. Cień naszej planety może zasłonić Księżyc częściowo lub w całości. W XXI wieku będziemy mogli obserwować w sumie 143 takie zdarzenia.
Całkowite zaćmienie 8 listopada — gdzie będzie widoczne?
To trwające 40 minut spektakularne zjawisko będą mogli oglądać mieszkańcy krajów Ameryki Południowej, USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. W Polsce niestety pozostaje nam obserwacja zaćmienia na żywo w internecie. Najbliższe, całkowite zaćmienie Księżyca widoczne z terytorium naszego kraju będzie miało miejsce 7 września 2025 rok i 26 czerwca 2029 roku.
Co jeszcze czeka nas w listopadzie?
Na Polskim niebie nie zabraknie jednak innych ciekawych astronomicznych wydarzeń. W tym koniunkcji Księżyca z planetami Układu Słonecznego - zwłaszcza z wartymi uwagi Jowiszem i Marsem. Nastąpi także pełnia Mroźnego Księżyca doskonale widoczna w Polsce, a także będziemy światkami nocy spadających gwiazd, związanej z aktywnością roju Leonidów.
Zobacz także: