Balkon pachnący od rana do wieczora

Subtelna woń kwiatów odpręża i poprawia nastrój. Wystarczy postawić na balkonie kilka doniczek... i już mamy pozytywne nastawienie do życia.

Petunia - drobniejsza odmiana surfinii
Petunia - drobniejsza odmiana surfinii123RF/PICSEL

Kwiaty pachnące od rana

Lawenda

Cała roślina wydziela olejki eteryczne. Najlepiej rośnie w ziemi ogrodniczej z piaskiem (5:1). Lubi dużo słońca, szkodzi jej zbyt mokra ziemia. Jeśli chcesz, by zimowała na balkonie, wybierz odmianę Hidicote i okryj ją po pierwszych przymrozkach.

Lawenda lubi słoneczne miejsca
Lawenda lubi słoneczne miejsca123RF/PICSEL

Heliotrop

Ma pachnące kwiaty, które "ustawiają się" w kierunku słońca. Najlepiej rośnie w ziemi kompostowej zmieszanej z liściową, piaskiem i torfem (3:1:1:1). Podlewamy co 1-3 dni. Można go rozmnażać z sadzonek pędowych (jesienią ucinamy 15 cm, zanurzamy w ukorzeniaczu, sadzimy w doniczce i stawiamy w cieple miejsce.

Heliotrop jest stosunkowo łatwy w samodzielnej rozsadzie
Heliotrop jest stosunkowo łatwy w samodzielnej rozsadzie123RF/PICSEL

Groszek pachnący

Można wysiewać przez cały sezon - kolejną "porcję" siejemy, gdy na poprzedniej zaczynają formować się pączki kwiatowe. Dobrze rośnie w każdej ziemi. Podczas upałów podlewamy rano i wieczorem, a gdy jest pochmurno - 2-3 razy w tygodniu.

Pachnący groszek dobrze rośnie w każdym gatunku ziemi
Pachnący groszek dobrze rośnie w każdym gatunku ziemi123RF/PICSEL
46 lat historii Golfa
Zapach smagliczki jest zbliżony do zapachu miodu
Zapach smagliczki jest zbliżony do zapachu miodu123RF/PICSEL

Smagliczka nadmorska

Niska (20 cm) roślina, tworzy dekoracyjne "poduchy". Lubi podłoże średnio żyzne, przepuszczalne i średnio wilgotne - wtedy obficie kwitnie. Kwiaty pachną miodem, przywabiają pszczoły, motyle i inne owady zapylające. Sadzonki posadzone w czerwcu zakwitną w lipcu.

Kwaity pachnące wieczorem

Surfinia

Pachnie cała roślina, lecz dopiero gdy nagrzeje ją słońce. Liście i kwiaty wydzielają intensywny, ale delikatny zapach. Lubi ziemię żyzną i częste podlewanie - w upały 2-3 razy dziennie. 

Surfinie - usuwaj przekwitnięte kwiaty, by wzmocnić wzrost nowych
Surfinie - usuwaj przekwitnięte kwiaty, by wzmocnić wzrost nowych123RF/PICSEL

Maciejka

Można ją wysiewać cały sezon - najlepiej "na zakładkę", czyli kolejne nasiona siejemy, gdy poprzednia "partia" ma ok. 12 cm. Lubi żyzną, przepuszczalną, lekko kwaśną ziemię i dużo słońca - w półcieniu kwitnie mniej obficie. Znosi okresowe przesuszenie. Podlewamy 2-3 razy w tygodniu.

Maciejka - pachnie wyjątkowo intensywnie
Maciejka - pachnie wyjątkowo intensywnie123RF/PICSEL
Kwiaty tytoniu mają spore grono amatorów
Kwiaty tytoniu mają spore grono amatorów123RF/PICSEL

Tytoń oskrzydlony

Wrażliwy na nocne chłody - najlepiej sadzić go właśnie teraz. Dobrze rośnie w uniwersalnej ziemi ogrodniczej, lubi glebę stale wilgotną, ale nie mokrą. Podczas kwitnienia warto zasilać go nawozem do roślin kwitnących (według instrukcji).

Petunia

Kuzynka surfinii o wzniesionych, lekko opadających pędach. Aby miała więcej kwiatów, trzeba usuwać "stare" tuż po przekwitnięciu. Wymaga dużo słońca i stanowiska osłoniętego od wiatru (pędy łatwo się łamią). Lubi przepuszczalną i stale wilgotną ziemię oraz zasilanie nawozem do roślin kwitnących.

Petunia - drobniejsza odmiana surfinii
Petunia - drobniejsza odmiana surfinii123RF/PICSEL
100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas