Barbórka czyli imieniny Barbary. Co znaczy to imię?

Barbara obchodzi imieniny kilka razy w roku, jednak najpopularniejszą datą jest 4 grudnia czyli popularna Barbórka. Skąd pochodzi imię Barbara? Jakie są Barbary? Oto wszystko co warto wiedzieć o imieniu Barbara.

Barbara to jedno z popularnych w Polsce imion
Barbara to jedno z popularnych w Polsce imion123RF/PICSEL

Barbara to imię, które wywodzi się z języka greckiego, rozpowszechnione dzięki łacinie. Słowo "barbaros" (a z greckiego "βαρβαρος" - "każdy, kto nie jest Grekiem", "obcy", "barbarzyński") oznacza "barbarzyńcę". Łaciński odpowiednik w rodzaju żeńskim to "barbara" - czyli "barbarzynka" lub "cudzoziemka". W Polsce imię to występuje od około XIV wieku, a według danych z 2019 roku jest szóstym najpopularniejszym imieniem żeńskim w Polsce. Nosi je ponad pół miliona kobiet w kraju.

Imieniny Barbary - kiedy?

Imieniny Barbary obchodzone są 18 kwietnia, 9 lipca, 20 września, 19 listopada i 4 grudnia - to właśnie ta ostatnia data, związana ze wspomnieniem św. Barbary z Nikomedii, jest najbardziej popularna. Wtedy też obchodzona jest Barbórka - tradycyjne górnicze święto.

Barbórka, według tradycji górniczej, rozpoczyna się poranną uroczystą mszą przy figurze św. Barbary. Po niej orkiestra górnicza maszeruje przez osiedla zamieszkane przez górników i ich rodziny, grając przy tym m.in. swój hymn, tego dnia odbywają się także uroczyste akademie i organizowane są występy, koncerty i zabawy.

Barbara - jaka jest?

Barbara jest osobą wrażliwą, romantyczką - skrytą i powściągliwą introwertyczką, lubi samotność, jednak potrafi zadbać o relacje z innymi ludźmi. Czasem bywa jednak nieco kapryśna i szukająca nadmiernej uwagi przyjaciół. To marzycielka prawdziwa artystka, która skupia się na emocjach i na swoim życiu wewnętrznym.

Barbara najlepiej odnajdzie się u boku stanowczego mężczyzny, z którym będzie mogła stworzyć duet idealny. 

Przeczytaj też:

Niedziele handlowe: Ile i kiedy wypada w grudniu? To rekord w skali roku

Czerwona sukienka. Dlaczego warto mieć ją w swojej szafie?

Zupa dyniowa z pomarańczą. Szybko rozgrzeje jesienią i zimą. Jest pyszna

* * *

Zobacz więcej:

Od baby bluesa do depresjiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas