Reklama

Reklama

Niedziele handlowe: Ile i kiedy wypada w grudniu? To rekord w skali roku

W tym roku do tej pory mogliśmy zrobić zakupy jedynie w pięć niedziel. W grudniu z powodu świąt Bożego Narodzenia okazji do chodzenia po sklepach w niedziele będzie więcej. Ile dokładnie? I kiedy wypadają dni handlowe?

Niedziele handlowe w 2021 roku

Do tej pory w 2021 roku niedziele handlowe wypadały w następujące terminy:

  • 31 stycznia
  • 28 marca
  • 25 kwietnia
  • 27 czerwca
  • 29 sierpnia

To oznacza, że do końca roku pozostały już tylko dwie niedziele handlowe.

Niedziele handlowe w grudniu

Grudzień to miesiąc, w którym wypada rekordowa liczba niedzieli handlowych. Jest to spowodowane zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Zakupy świąteczne i prezenty dla bliskich będzie można kupić także w dwie niedziele:

Reklama

  • 12 grudnia
  • 19 grudnia

W pozostałe niedziele grudnia obowiązuje zakaz handlu.

Niedziele handlowe - wyjątki

Z roku na rok niedzieli handlowych jest w kalendarzu coraz mniej. Ustawa stopniowo wprowadzająca ograniczenia handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Przez pierwsze dwa lata zakaz obowiązywał w dwie niedziele w miesiącu. Natomiast od 2020 roku wszystkie sklepy mogą być otwarte jedynie w siedem niedziel w roku. Są one odpowiednio wyznaczane - np. przed Wielkanocą, rozpoczęciem roku szkolnego czy tak jak teraz - przed Bożym Narodzeniem.

Od zakazu handlu w niedziele obowiązuje kilka wyjątków. Jednym z nich jest placówka pocztowa, co duże markety zaczęły wykorzystywać jako lukę w przepisach. W październiku wprowadzono jednak nowelizację ustawy. Od 1 lutego 2022 roku na tej podstawie będą mogły się otwierać jedynie sklepy, których przychody z usług pocztowych przekraczają 40%.

Zobacz więcej:

Zakaz handlu w niedziele to fikcja. Pracownicy marketów wyjdą na ulice

Zakaz handlu w niedziele? "Działamy zgodnie z obowiązującymi normami"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama