Bawimy się w dniu jego śmierci. Kim był św. Sylwester? 

Wokół postaci tego papieża krążyło wiele mitów i legend. Jego pontyfikat przypadł na jeden z najważniejszych okresów w historii Kościoła katolickiego. Czym wsławił się papież Sylwester, że został wyniesiony na ołtarze, mimo tego, że nie zmarł śmiercią męczeńską? 

Święty Sylwester był papieżem
Święty Sylwester był papieżemFototeca Gilardi/Getty ImagesGetty Images


Kim był św. Sylwester? 

Tak jak syn kupca zostaje kupcem, bankiera bankierem, a rolnika rolnikiem, tak i późniejszemu świętemu sądzona była kariera w świeżo powstających instytucjach kościelnych. O jego młodości możemy co prawda wnioskować z niewielkiej liczby zachowanych informacji, wiadomo jednak, że ojciec Sylwestra lub też jego wychowawca imieniem Rufin pełnił funkcje kapłańskie i w okresie prześladowań dioklecjańskich ukrywał księgi liturgiczne i Pisma Święte.

Sylwester znany był z serdeczności i opiekuńczości wobec innych ludzi, zwłaszcza pielgrzymów, którym oferował zawsze pożywienie i nocleg. Już w wieku 30 lat został wyświęcony na diakona, a niedługo później na prezbitera. Gdy zmarł pochodzący z Afryki papież Milcjades, Sylwester cieszył się już tak ugruntowaną pozycją w hierarchii, że stał się jego następcą. Na tron Piotrowy wstąpił 31 stycznia 314 roku. 


Czas wielkich zmian 

Pontyfikat św. Sylwestra był czasem wielkich zmian w Kościele Katolickim
Pontyfikat św. Sylwestra był czasem wielkich zmian w Kościele KatolickimUniversal History Archive/Universal Images Group via Getty ImagesGetty Images

Tuż przed objęciem funkcji papieża przez Sylwestra, w 313 roku Konstantyn Wielki wydaje kluczowy w historii chrześcijaństwa edykt mediolański, zwany też tolerancyjnym. Na mocy tego postanowienia chrześcijaństwo zostaje zrównane w prawach do innych kultów wyznawanych w Imperium Rzymskim.

Dzięki temu może rozpocząć się okres budowania jawnych struktur kościoła, jego instytucji i oficjalnej hierarchii. Chrześcijanie nie muszą się ukrywać w jaskiniach i nie są już prześladowani przez rzymskie władze. Religia może zacząć się szerzyć, rozwijać, zdobywać nowych wyznawców i prowadzić działalność misyjną. Kierowanie nowo uznanym Kościołem spada na barki Sylwestra.

W pierwszych latach po wydaniu edyktu Konstantyn nadaje chrześcijanom darowizny ziemskie, zgadza się na uczynienie niedzieli dniem wolnym od pracy. Papież Sylwester zwołuje pierwszy w historii sobór — w 325 roku w Nicei. W czasie jego trwania zostają ustalone zasady wyboru biskupów, liczenia daty Wielkanocy i inne normy kanoniczne. Kwestionujący boskość Chrystusa Arianie zostają uznani za heretyków.

Wedle fałszywych informacji święty Sylwester miał ochrzcić samego Konstantyna Wielkiego, gdy ponoć na łożu śmierci nawrócił się na chrześcijaństwo. Wedle faktów dokonał tego jednak Euzebiusz z Nikomedii.

Pontyfikat Sylwestra trwał — jak na ówczesne normy — bardzo długo, bo 21 lat.  Papież zmarł 31 grudnia 335 roku. Ze względu na ogromne zasługi dla młodego Kościoła i cześć, jaką się cieszył, został włączony do grona "Wyznawców" i zaliczony w poczet świętych, mimo że nie zmarł śmiercią męczeńską.

Sprawdź też: Sylwestrowe przekąski z 5 produktów. Zobacz, jak zaoszczędzić czas przed imprezą

„Zdrowie na widelcu”. Ciemne owoce chronią przed rakiemPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas