Mapa pokazuje świat w 2050 roku. Polacy mają powody do niepokoju

Jak będzie wyglądać świat w 2050 roku? W przyszłość pozwala nam zajrzeć interaktywna mapa. Dzięki niej możemy sprawdzić, jak może wyglądać nasza planeta. Niestety, prognozy nie napawają optymizmem – niektóre polskie miasta mogą się znaleźć pod wodą.

Za niespełna trzydzieści lat Polska będzie wyglądać zupełnie inaczej niż teraz. Część miast może znaleźć się pod wodą
Za niespełna trzydzieści lat Polska będzie wyglądać zupełnie inaczej niż teraz. Część miast może znaleźć się pod wodą123RF/PICSEL

Dzięki ekspertom z Climate Global możemy spojrzeć w przyszłość. Przygotowana przez nich interaktywna mapa pozwala sprawdzić, jak w 2050 roku będzie wyglądał świat. Jej ostateczny wygląd zależy od wielu czynników, ale póki co prognozy nie są zbyt optymistyczne. Za niespełna trzydzieści lat nasz kraj będzie wyglądać zupełnie inaczej niż teraz, a część miast może znaleźć się pod wodą.

Climate Central. Tak powstała interaktywna mapa

Twórcy mapy skoncentrowali się na terenach najbardziej podatnych na zmiany związane z działalnością człowieka i kryzysem klimatycznym
Twórcy mapy skoncentrowali się na terenach najbardziej podatnych na zmiany związane z działalnością człowieka i kryzysem klimatycznym123RF/PICSEL

Interaktywna mapa to wspólne dzieło naukowców z Esri i Clark Labs z Uniwersytetu Clark. Specjaliści przy jej tworzeniu wykorzystali m.in. dane historyczne dotyczące pokrycia terenu i tempo zmian zachodzących na ziemi. Kluczowym elementem były satelitarne zdjęcia, które wykonywała na przestrzeni lat ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna. Wszystkie dane pozwoliły oszacować, jak zmieni się ziemia do 2050 roku.

Twórcy skoncentrowali się przede wszystkim na terenach najbardziej podatnych na zmiany związane z działalnością człowieka i kryzysem klimatycznym.

Interaktywna mapa jest dostępna na stronie Climate Central

Zobacz również:

Tak będzie wyglądał świat w 2050 roku?

Mapa przygotowana przez specjalistów jest prosta w użyciu. Dzięki pionowemu suwakowi możemy porównać wygląd poszczególnych regionów w 2018 i 2050 roku. Zmiany można obserwować również dzięki lupie, która pomoże nam wyszukać interesującą nas lokalizację. Pomocna jest również zastosowana kolorystyka.

Różowym kolorem zostały oznaczone tereny z przewagą pól uprawnych, żółtym - trawniki, krzewy i zielone użytki, jasnozielonym - tereny, na których przeważają lasy liściaste, ciemnozielonym - lasy iglaste i zimnozielone, szarobiałym - tereny, na których rzadko występuje roślinność, beżowym - tereny z brakiem roślinności, miętowym - tereny często zalewane przez powodzie lub bagniste tereny, czerwonym - tereny zurbanizowane.

Mapa pokazuje świat w 2050 roku

Gdańsk znajdzie się pod wodą? Czas pokaże
Gdańsk znajdzie się pod wodą? Czas pokaże123RF/PICSEL

Interaktywna mapa pokazuje również zmiany, jakie zajdą w Polsce na przestrzeni najbliższych lat. Na mapie z 2018 roku widzimy, że na północy naszego kraju dominuje kolor zielony, który symbolizuje tereny zalesione.

W 2050 roku mają je zastąpić pola uprawne, które są oznaczone na różowo. W okolicach dużych miast takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław, zmniejszy się liczba zielonych terenów. Eksperci zwracają uwagę na to, że ośrodki miejskie i aglomeracyjne będą się rozrastać ze względu na migrację mieszkańców na obrzeża miast.

To nie koniec nowości. Z mapy wynika, że duże miasta Polski są zagrożone. Do 2050 roku pod wodą mogą się znaleźć m.in. Gdańsk, Stegna lub Elbląg.

***

„Zdrowie na widelcu”. Ciemne owoce chronią przed rakiemPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas