Bazylika Zwiastowania w Nazarecie

Miasto Zwiastowania, w którym Jezus spędził swoje młode lata, to miejsce pełne wspomnień o szczęśliwym dzieciństwie i wielkiej małżeńskiej miłości Marii i Józefa.

Bazylika Zwiastowania w Nazarecie
Bazylika Zwiastowania w Nazarecie123RF/PICSEL

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela  do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida, a Dziewicy było na imię Maryja. Wszedłszy do Niej, rzekł: "Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą". Te wydarzenia, które upamiętnia znana modlitwa "Zdrowaś Mario", rozegrały się na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem, w małym miasteczku pośród porośniętych oliwkami i pomarańczami wzgórz Galilei.

Dziś w miejscu, gdzie mieszkała Maryja i dokonało się Niepokalane Poczęcie, wybudowano dużą, dwupoziomową Bazylikę Zwiastowania. To jedna z trzech najważniejszych świątyń chrześcijańskich odwiedzanych przez pielgrzymów w Ziemi Świętej, zaraz po Bazylice Bożego Grobu w Jerozolimie i Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Można się w niej pomodlić przed kaplicą - domem Matki Bożej, który zachował się  w formie groty skalnej. Najpewniej, jak wiele innych domostw w tym czasie, mieszkanie Maryi składało się  z jaskini, a u wylotu dobudowano kamienną fasadę.

Bazylika Zwiastowania w Nazarecie
Bazylika Zwiastowania w Nazarecie123RF/PICSEL

By uchronić ten fragment budynku przed zniszczeniem przez muzułmanów, podczas Wojen Krzyżowych przewieziono go do Włoch. Dom Matki Bożej można dziś oglądać w bazylice w Loretto. Tuż obok Bazylikę Bazyliki Zwiastowania znajduje się piękny ogród pełen palm i oleandrów. W ich cieniu skrywa się skromny kościół św. Józefa.

Wnętrze Bazyli Zwiastowania w Nazarecie
Wnętrze Bazyli Zwiastowania w Nazarecie123RF/PICSEL

Niepozorna świątynia kryje pod posadzką groty. W I wieku, czyli dokładnie w czasach, gdy Jezus był małym chłopcem, służyły jako cysterny  na wodę, zboże, a także pomieszczenia mieszkalne. Wedle tradycji, właśnie w miejscu obecnego kościoła mieścił się dom i warsztat ciesielski, w którym wychowywał się przyszły Zbawiciel.

Cudowna woda za źródła Marii

Pielgrzymi przyjeżdżający  do Nazaretu odwiedzają także trzecie miejsce związane ze Zwiastowaniem - to, w którym znajdowało się źródło, gdzie po raz pierwszy Maryi ukazał się Archanioł Gabriel. Dziś bije ono w podziemnej krypcie. Nad nią znajduje się prawosławna cerkiew Archanioła Gabriela. Na dziedzińcu mieści się zaś studnia zasilana ze źródła Marii. Woda z niej ma według tradycji cudowne właściwości.

Madonna o skośnych oczach

Bazylika Narodzenia nie  jest pierwszym sanktuarium  w tej lokalizacji. Obecny kościół wzniesiono na fundamentach aż pięciu poprzednich świątyń, które stały  tu przed wiekami. Dolna część jest skromna, skupiona wokół groty, gdzie miało miejsce Zwiastowanie. Górna część bazyliki została dobudowana w 1969 roku. Kościół dekorują wkomponowane w różnych miejscach kombinacje liter A i M - od słów "Ave Maria".

Wnętrze, jak również otaczające dziedziniec krużganki, są ozdobione ponad setką dzieł artystów z różnych stron świata. Każde z nich przedstawia  ten sam wizerunek - Maryję  z Dzieciątkiem. Jednak wszystkie wyobrażenia Matki Bożej są kompletnie różne - mają regionalne stroje lub rysy charakterystyczne dla danej części świata. Te  z Hiszpanii i Boliwii odziane są w bogate, strojne szaty.  Z kolei japońska Madonna ma na sobie kimono i jest skośnooka. Ta z Polski, inspirowana Matką Bożą Kozielską, to dar ofiarowany przez żołnierzy armii generała Władysława Andersa i polskiej szkoły działającej  w Nazarecie w czasie  II wojny światowej.

Wnętrze Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie
Wnętrze Bazyliki Zwiastowania w Nazarecie123RF/PICSEL
Bazylika Zwiastowania w Nazarecie, północna fasada
Bazylika Zwiastowania w Nazarecie, północna fasada123RF/PICSEL

Sławni pielgrzymi

Bazylika była miejscem kultu od najwcześniejszych lat chrześcijaństwa. Pielgrzymował tu św. Hieronim - autor Wulgaty, czyli przekładu Biblii z języków oryginalnych na łacinę. A po nim wielu wielkich tego świata, jak  król Ludwik IX Święty czy Napoleon Bonaparte. Już  z IV wieku pochodzą napisy wskazujące na cześć, jaką darzono tutaj Matkę Bożą. Uwieczniona modlitwa  w języku greckim: "Zdrowaś, Maryjo!" to najstarsze świadectwo kultu maryjnego  na świecie.

Cztery rzeczy, których nie wiesz o Bazylice Zwiastowania 

Domowa atmosfera

Nazaret to dom Świętej Rodziny. Dlatego są tu niespotykane w innych miejscach przedstawienia, jak obraz małego Jezusa pomagającego Józefowi w warsztacie czy witraż ukazujący ślub  Marii i Józefa.

Słowo ciałem się stało

Na fasadzie kościoła znajduje się łaciński napis: "W tym miejscu Słowo stało się Ciałem  i zamieszkało między nami".

Papieży trzech

Podczas pielgrzymek do Ziemi Świętej Bazylikę Zwiastowania odwiedziło aż trzech Papieży - Paweł VI, Jan  Paweł II i Benedykt XVI.

Kwiat lilii, czyli dziewictwo Maryi

Kopuła Bazyliki jest zbudowana z 16 żeber ułożonych  w kształt kwiatu lilii - symbolu dziewictwa Marii.

Ludzie i wiara
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas