Reklama

Reklama

Biografia autora "Buszującego w zbożu"

Jego powieść "Buszujący w zbożu" stała się biblią buntowników i kontestatorów, a obsesyjne unikanie rozgłosu i ukrywanie się przed światem podsycało fascynację nim jako człowiekiem, w którym fani widzieli pustelnika-proroka, żywą legendę.

Biografia amerykańskiego pisarza J. D. Salingera (1919-2010), którego spuścizna objętościowo jest stosunkowo niewielka, ale który wywarł silny wpływ na literaturę światową, a także świadomość wielu pokoleń. 

Kenneth Slawenski, autor tej biografii, przez wiele lat prowadził stronę internetową poświęconą Salingerowi, zbierając mozolnie wszystko to, czego tylko można się było o nim dowiedzieć.

Kiedy nadeszła wiadomość o śmierci sędziwego pisarza, miał biografię  właściwie gotową.

Bazując na solidnych, udokumentowanych informacjach, Slawenski przytacza koleje losu Salingera, splatając je z dogłębną, szczegółową interpretacją utworów, z których często można odczytać to, czego na temat przeżyć pisarza nie dałoby się dociec w inny sposób.

Reklama

Opiera się też na relacjach tych, którzy mieli za sobą podobne doświadczenia jak Salinger. Dotyczy to zwłaszcza okresu wojny, o którym sam pisarz nie chciał mówić.

Z rozważań nad dostępnymi informacjami i tekstami Salingera Slawenski zbudował portret interesującego, trudnego człowieka, który marzył o sukcesie, ale nie znosił jego konsekwencji, kiedy ten przekroczył wszelkie wyobrażenia.

Ukazał pisarza, który bezwzględnie poświęcał się twórczości, poszukując w niej sensu życia, co w końcu doprowadziło go do punktu, kiedy nieustanna praca stała się dla niego nie tylko medytacją, ale i czymś tak osobistym, że od 1965 roku nic już nie publikował.

Aura tajemniczości prowokowała domysły. Podejrzewano m.in., że ukrywa się pod tożsamością innych pisarzy.

Slawenski stworzył biografię wnikliwą, napisaną z szacunkiem, ale niejednostronną, przedstawiającą skomplikowaną osobowość mitycznego twórcy w sposób odpowiedzialny
i wyważony.

J.D. Salinger. Biografia. Kenneth Slawenski. Data wydania: 14 marca 2014.


Wydawnictwo Albatros
Dowiedz się więcej na temat: J.D. Salinger

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy