Boże Ciało 2021: Tradycja obchodów. Kiedy przypada w tym roku?
Boże Ciało - czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - uznawane jest za jedno z największych świąt w Kościele katolickim. W 2021 roku przypada ono w czwartek, 3 czerwca. Zgodnie z tradycją ulicami wielu polskich miast przejdą w tym dniu procesje do czterech ołtarzy. Boże Ciało - na mocy ustawy - jest dniem wolnym od pracy.
Boże Ciało: Jak jest obchodzone?
Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to święto, które nie ma stałej daty. Punktem odniesienia jest w tym przypadku kalendarz liturgiczny. Uroczystość wypada zawsze sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, a dokładniej rzecz ujmując osiem dni po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. (Ten ośmiodniowy okres zwykło się określać mianem oktawy Zesłania Ducha Świętego). Boże Ciało nawiązuje bezpośrednio do wielkoczwartkowej Ostatniej Wieczerzy, podczas której doszło do przemiany chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa.
Boże Ciało to jedno z największych świąt w Kościele katolickim
Uroczystość jest uznawana za jedno z największych świąt w Kościele katolickim. Tradycja jego obchodów sięga XIII wieku; po raz pierwszy obchodzona była we Włoszech, a konkretnie w Leodium w 1246. Dla całego Kościoła zachodniego bullą "Transiturus" ustanowił ją papież Urban IV. W Polsce Boże Ciało zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. W tym dniu wierni czczą Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Kluczowym punktem Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obok mszy świętej są procesje eucharystyczne ulicami miast i miejscowości do czterech ołtarzy. Tam odczytywane są cztery fragmenty ewangelii. Boże Ciało wieńczy uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
Boże Ciało 2021: Jakie ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa?
W zeszłym, 2020 roku ze względu na pandemię koronawirusa i wprowadzone restrykcje sanitarne uroczystość Bożego Ciała ograniczała się głównie do procesji wokół kościołów. Także w tym roku - z uwagi na sytuację pandemiczną - poszczególne diecezje wystosowały specjalne zalecenia w sprawie obchodów uroczystości. W większości parafii uroczystości ograniczą się do terenów przykościelnych. W niektórych dużych miastach, takich jak Kraków, Poznań, Gdańsk czy Białystok, procesje wiernych przejdą głównymi ulicami. Oczywiście, wszyscy uczestnicy są zobligowani do stosowania zasad sanitarnych.
W Boże Ciało sklepy są zamknięte
Boże Ciało, zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą, jest dniem wolnym od pracy. Warto wcześniej zaplanować zakupy, bo sklepy w tym dniu są zamknięte. Autobusy i tramwaje kursują według świątecznych rozkładów jazdy. Boże Ciało to także dzień bez szkoły dla dzieciaków i młodzieży. Z racji tego, że uroczystość zawsze przypada w czwartek, warto odpowiednio zaplanować prywatny kalendarz i następnego dnia, czyli w piątek wziąć sobie urlop, a tym samym wydłużyć weekend. Okres od czwartku Bożego Ciała do niedzieli, czyli przypadający w tym roku na dni od 3 czerwca do 6 czerwca - to - podobnie jak majowy weekend - doskonały moment na zorganizowanie wypadu za miasto i ciekawe spędzenie czasu z bliskimi.