Reklama

Reklama

Boże Narodzenie po góralsku

Można narzekać, że drogo, tłoczno i korki. Ale jeśli marzą nam się święta w górskiej scenerii i góralskiej atmosferze, Zakopane, Karpacz i Wisła to miejsca stworzone do niepowtarzalnego zimowego wypoczynku.

Serce Tatr - Zakopane

Najbardziej oblegany zimowy kurort, ale bez wątpienia jeden z najpiękniejszych. Zakopane.

Reklama

Przyciąga żywym folklorem i mnogością atrakcji. Nie zabraknie pięknych widoków, pysznego jadła i napitku przy góralskiej muzyce na żywo. Wjazd kolejką na Kasprowy, zabawy w śniegu, spacer w dół, przystanek na oscypka z żurawiną i Krupówki.

Tutaj poza mnóstwem sklepów znajdziemy wiele pięknych chat. By posmakować zakopiańskiego stylu, warto odwiedzić Willę Kolibę (Muzeum Stylu Zakopiańskiego, ul. Kościeliska 18). Natomiast "Dom do góry nogami" to stosunkowo nowa atrakcja (al. 3 Maja, wstęp 8 zł). Chodzenie po suficie i zawrót głowy gwarantowany! Całą rodzinę ucieszy też wypad do Aqua Parku Zakopane (po remoncie ma być czynny w grudniu) lub do Termy Białka. A wieczorem w knajpie lub u gaździny warto poprosić o bombolki (pieczone drożdżowe kluski polewane miodem i masłem) lub moskole (placuszki pieczone na kuchennej blasze kiedyś z mąki owsianej, dziś z gotowanych ziemniaków).

Na wyjątkową kolację warto wybrać się do Bąkowo Zohylina Wyźnio, niedaleko skoczni Wielka Krokiew. Za przykrytymi śniegiem choinkami zobaczycie oświetloną chatę. Niski strop, wejście jak dla krasnoludka, a w środku trzaskający ogień i kapela przygrywająca skoczną muzykę. Tutaj zjecie pyszne moskole z masłem czosnkowym, szaszłyki wieprzowe i jagnięce, kiełbaski baranie i zupę borowikową z łazankami.

Warto zobaczyć:

NA SZCZYT!

Kolejka na Kasprowy Wierch działa od 1936 roku. Na szczyt jedzie się 12 minut. Bardzo popularna jest zimą, ze względu na najlepsze w Polsce stoki narciarskie, ale można też zejść w dół na spacer. Bilety: wjazd i zjazd 63 zł (bilet normalny), w jedną stronę 48 zł. Na Gubałówkę dla pięknej panoramy z Kasprowym i Giewontem w rolach głównych też wjedziemy (19 zł, 13 zł).

POZA SZLAKIEM

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku to najstarszy cmentarz w mieście. Grobowce - niektóre są arcydziełami sztuki - liczą ponad 150 lat. Spoczywają w nich wybitni mieszkańcy Podhala, przewodnicy górscy, znany zakopiański gawędziarz Sabała oraz pisarze: Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa- -Tetmajer i Stanisław Witkiewicz. Przy wejściu znajduje się wyjątkowej urody modrzewiowy kościółek z 1847 roku, najstarszy w Zakopanem.

TROCHĘ KULTURY

Teatr Witkacego (Chramcówki 15) założony 30 lat temu w miejscu dawnych spotkań młodopolskiej bohemy. Twórcy wskrzeszają dawną tradycję Zakopanego, które na początku XX w. tętniło życiem artystycznym. Więcej informacji na Witkacy.pl, bilety 30-85 zł.

GORĄCE TERMY

Nie tylko po nartach warto wyskoczyć na szybką "rekonwalescencję" do Termy Białka w Białce Tatrzańskiej. To kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych z wodą pochodzącą z głębokości 2,5 tys. metrów o temperaturze 34-38 st. C. Zawiera dobroczynne minerały, m.in. siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Bilety od 39 zł.

Stylowy Kurort - Karpacz

To miasteczko to nie tylko piękne widoki, rewelacyjne podejście na Śnieżkę, lecz także fajne atrakcje dla dzieciaków.

Położony u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy, Śnieżki, otulony przez lasy świerkowe, Karpacz ma bardzo przyjazny klimat z przewagą dni słonecznych w styczniu, lutym, maju i we wrześniu. Od ponad stu lat jest ośrodkiem sportów zimowych - narciarstwa, saneczkarstwa. Wtedy wybudowano skocznię narciarską Orlinek, tor saneczkowy i zaczęły się odbywać pierwsze zawody.

Dziś życie narciarzy toczy się wokół dwóch stacji - otwartej w 2011 roku, z wyciągiem krzesełkowym Biały Jar oraz Kompleksu Narciarskiego Śnieżka z wyciągami na Kopę.

Dzieci tymczasem zachwyci niezwykłe muzeum - znajdujące się w pomieszczeniach po dworcu kolejowym muzeum zabawek. Główny zbiór to podarowane przez Henryka Tomaszewskiego zabawki oraz lalki z wielu krajów świata. Drugim punktem obowiązkowym jest Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego. Dzieciaki nie będą chciały wyjść. I długo będą wspominać komnatę z pająkiem...!

U źródła: Wisła

Adam Małysz, piękny Beskid Śląski i koraliki wyciągów narciarskich sprawiają, że zimą do Wisły przyjeżdżają tłumy wielbicieli tych okolic. Sukcesy naszego skoczka z pewnością sprawiły, że turystów pojawia się tu więcej, a stoiska z Małyszowymi pamiątkami: kubki, długopisy, koszulki, znajdziecie wszędzie. Zimą do Wisły przyjeżdża się głównie dla nart, bo działa tu wiele wyciągów krzesełkowych, talerzykowych i orczykowych. Przy stacjach narciarskich Stożek, Soszów, Cienków, Nowa Osada funkcjonują szkółki dla najmłodszych, wypożyczalnie sprzętu i parkingi. Większość jest naśnieżana i oświetlona.

Oczywiście, nie samymi nartami człowiek żyje, więc będąc tutaj w samym centrum miasta, warto zobaczyć Myśliwski Pałacyk Habsburgów z XIX wieku (ul. Lipowa 4a), a w Wiśle Czarne - Zamek Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W sezonie jest tu tłoczno i gwarno. Dlatego warto przy rynku przegryźć oscypka przy czekoladowej rzeźbie Adama Małysza i opuścić deptak, by skierować się w stronę jednej z wielu wiślanych dolin, by znaleźć spokój i ciszę.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje