Reklama

Reklama

Burza magnetyczna pokryje Ziemię. Niektórzy z nas mocno to odczują

Burza magnetyczna, zjawisko związane z gwałtownym wzrostem aktywności Słońca, uderzyła w Ziemię. Mimo iż nie należy do najsilniejszych, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie wielu osób. Kto jest najbardziej narażony na jej przykre skutki?

Burza magnetyczna dotarła do Ziemi w czwartek. Jej skutki odczujemy jednak jeszcze w piątek. Zjawisko związane ze wzmożoną aktywnością Słońca wpłynie nie tylko na samopoczucie wielu osób, ale również może spowodować zakłócenia w działaniu wielu systemów elektronicznych - satelitów, linii energetycznych czy radarów. Może także wywołać aurorę borealną i australną, czyli zorzę polarną.

Co to jest burza magnetyczna?

Burza magnetyczna to gwałtowne zmiany w polu magnetycznym Ziemi, które wywołane są przez nagłe uwolnienie energii z plazmy słonecznej. Często są związane z burzami słonecznymi i mogą być ich konsekwencją. Mimo iż pole magnetyczne Ziemi skuteczne chroni nas przed najpoważniejszymi skutkami promieniowania Słońca, nie jest w stanie w zupełności uchronić przed burzami magnetycznymi. Te docierają do Ziemi regularnie.

Reklama

Jak wyjaśnia serwis spaceweather.com burza magnetyczna, której skutki będą szczególnie odczuwalne 19 i 20 stycznia, jest efektem koronalnego wyrzutu masy (CME), które miało miejsce 14 stycznia.

Burza magnetyczna: skutki

Burze magnetyczne dotykają przede wszystkim tych osób, które są wrażliwe na pogodę, cierpią na choroby przewlekłe, a także osób starszych i kobiet w ciąży. Mogą oni odczuwać wówczas:

  • bóle i zawroty głowy,
  • niskie lub wysokie ciśnienie krwi,
  • nudności,
  • bóle serca i oczu,
  • osłabienie,
  • bezsenność.

Aby uniknąć przykrych skutków burzy magnetycznej, lekarze radzą, aby skupić się na przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia - ograniczyć spożycie tłustych, smażonych czy pikantnych potraw, a także produktów mącznych oraz sięgnąć po owoce i warzywa. Warto spędzić nieco więcej czasu na świeżym powietrzu i regularnie wietrzyć mieszkanie. Pomóc może także regularny odpoczynek.

Zobacz również: Nostradamus przewidział przyszłość na 2023 rok? "Wielka wojna" jest już u progu

Ile trwa burza magnetyczna?

Burze magnetyczne trwają zazwyczaj około 48 godzin. Zdarza się jednak, że towarzyszą nam nawet przez kilka dni. To jak często i z jaką siłą się pojawiają zależy od cyklicznych zmian aktywności słońca.

Burze magnetyczne często klasyfikuje się w skali Kp, określającej ich intensywność od 0 - brak burzy do 9 - największa burza.

Zobacz również: Zima znowu w Polsce. Kiedy i gdzie będzie padał śnieg? Prognoza pogody na najbliższe godziny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burza magnetyczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy