Burza magnetyczna pokryje Ziemię. Niektórzy z nas mocno to odczują

Burza magnetyczna, zjawisko związane z gwałtownym wzrostem aktywności Słońca, uderzyła w Ziemię. Mimo iż nie należy do najsilniejszych, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie wielu osób. Kto jest najbardziej narażony na jej przykre skutki?

Burza magnetyczna może wywołać zorzę polarną
Burza magnetyczna może wywołać zorzę polarną123RF/PICSEL

Burza magnetyczna dotarła do Ziemi w czwartek. Jej skutki odczujemy jednak jeszcze w piątek. Zjawisko związane ze wzmożoną aktywnością Słońca wpłynie nie tylko na samopoczucie wielu osób, ale również może spowodować zakłócenia w działaniu wielu systemów elektronicznych - satelitów, linii energetycznych czy radarów. Może także wywołać aurorę borealną i australną, czyli zorzę polarną.

Co to jest burza magnetyczna?

Burza magnetyczna to gwałtowne zmiany w polu magnetycznym Ziemi, które wywołane są przez nagłe uwolnienie energii z plazmy słonecznej. Często są związane z burzami słonecznymi i mogą być ich konsekwencją. Mimo iż pole magnetyczne Ziemi skuteczne chroni nas przed najpoważniejszymi skutkami promieniowania Słońca, nie jest w stanie w zupełności uchronić przed burzami magnetycznymi. Te docierają do Ziemi regularnie.

Jak wyjaśnia serwis spaceweather.com burza magnetyczna, której skutki będą szczególnie odczuwalne 19 i 20 stycznia, jest efektem koronalnego wyrzutu masy (CME), które miało miejsce 14 stycznia.

Burza magnetyczna: skutki

Burze magnetyczne dotykają przede wszystkim tych osób, które są wrażliwe na pogodę, cierpią na choroby przewlekłe, a także osób starszych i kobiet w ciąży. Mogą oni odczuwać wówczas:

bóle i zawroty głowy,

  • niskie lub wysokie ciśnienie krwi,
  • nudności,
  • bóle serca i oczu,
  • osłabienie,
  • bezsenność.
  • Aby uniknąć przykrych skutków burzy magnetycznej, lekarze radzą, aby skupić się na przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia - ograniczyć spożycie tłustych, smażonych czy pikantnych potraw, a także produktów mącznych oraz sięgnąć po owoce i warzywa. Warto spędzić nieco więcej czasu na świeżym powietrzu i regularnie wietrzyć mieszkanie. Pomóc może także regularny odpoczynek.

    Ile trwa burza magnetyczna?

    Burze magnetyczne trwają zazwyczaj około 48 godzin. Zdarza się jednak, że towarzyszą nam nawet przez kilka dni. To jak często i z jaką siłą się pojawiają zależy od cyklicznych zmian aktywności słońca.

    Burze magnetyczne często klasyfikuje się w skali Kp, określającej ich intensywność od 0 - brak burzy do 9 - największa burza.

    Talenty Jutra- Gala FinałowaINTERIA.TV
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas