Zima znowu w Polsce. Kiedy i gdzie będzie padał śnieg? Prognoza pogody na najbliższe godziny

Nad Polskę nadszedł już płytki niż, który spowoduje opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu w niektórych regionach naszego kraju. Synoptycy już wiedzą, kiedy dokładnie wróci zima. Gdzie możemy spodziewać się największych opadów śniegu? Prognoza pogody na najbliższe godziny.

W niektórych regionach naszego kraju synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu
W niektórych regionach naszego kraju synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu123RF/PICSEL

Jak podają najnowsze prognozy, już środę - 18 stycznia nad północną Polską pojawił się płytki niż. Szybko przemieszcza się on w kierunku północno-wschodnim, a już wieczorem dotrze na Suwalszczyznę. Wraz z niżem nadejdzie też układ frontów atmosferycznych, których następstwem będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego deszczu - w Polsce południowej i wschodniej.

Pogoda na 18 stycznia. Część Polski deszczowa, cześć sucha

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej podali, że ulewny deszcz pojawi się głównie we wschodniej części naszego kraju. Eksperci zapowiadają, że w środę, 18 stycznia na Podkarpaciu, w Małopolsce, a także w południowych powiatach województwa lubelskiego może spaść nawet 30 mm deszczu. IMiGW ostrzega, że niewykluczone, iż tego dnia poziom wody w rzekach i zbiornikach wzrośnie do stanów wysokich, a lokalnie nawet alarmowych.

Deszcz ze śniegiem i sam deszcz jest natomiast zapowiadany na drugą część dnia, w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Eksperci podaj, że grubość pokrywy śnieżnej najprawdopodobniej wzrośnie o 8 do 15 centymetrów. 

Alerty IMiGW dla południowej Polski - możliwe śnieżyce i intensywne opady deszczu

W związku z załamaniem pogody w środę 18 stycznia, przedstawiciele IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące śnieżyc dla mieszkańców południowych powiatów województwa dolnośląskiego. Zaliczają do nich powiat kłodzki, ząbkowicki, dzierżoniowski, świdnicki, wałbrzyski, jaworski, kamiennogórski, karkonoski, lwówecki, złotoryjski, lubański oraz Wałbrzych i Jelenia Góra.

Ostrzeżenia dotyczą także województwa opolskiego - pow. głubczycki, prudnicki, nyski. Za pośrednictwem mediów społecznościowych synoptycy poinformowali też, że opady białego puchu w tym regionach mogą wynieść nawet 10-15 centymetrów. Alerty obowiązywać będą 18 stycznia do godziny 18.

Jeśli chodzi o intensywne ulewy, ostrzeżenia dotyczą Podkarpacia i powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego, a także miasta Krosna. Synoptycy zapowiadają, że w tym regionach ilość opadów oscylować może w granicach 25-35 mm. Dodatkowo zapowiadany jest tam również silny wiatr - do 80 kilometrów na godzinę.

IMiGW ostrzega też przed gołoledziami, które mogą pojawić się w nocy na terenach województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Nocą bowiem temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza.

Dobre książki wagi lekkiej - "Kobieta z książkami". Aga Szynal - odcinek 4INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas