Reklama

Cennik kościelny. “Co łaska” za chrzest? Jaka to tak naprawdę kwota?

Choć oficjalnie mówi się zawsze “co łaska”, w praktyce to, ile trzeba zapłacić za chrzest w 2022 roku, zależy od parafii. Jak kształtują się ceny za ten sakrament?

“Ile dać księdzu za chrzest dziecka?" - nad tym głowią się wszyscy rodzice, którzy chcą włączyć swoją pociechę do wspólnoty Kościoła. Ceny za chrzest wahają się jednak - zależnie od części kraju, województwa, a także nawet między sąsiadującymi parafiami.

Ponieważ nie istnieje oficjalny cennik kościelny określający stawki za udzielenie sakramentów, w teorii powinny być one udzielane bezpłatnie, a to czy damy w ramach podziękowania jakąkolwiek kwotę, zależeć powinno od naszej decyzji.

I rzeczywiście czasami tak właśnie jest - niejeden proboszcz przyznaje, że udziela sakramentu chrztu bezpłatnie i nie sugeruje za niego żadnej opłaty. Inni jednak w rozmowach co prawda mówią, że oczekują “co łaska", ale dodają “równocześnie przyjęło się, że co najmniej..." i tu pada odpowiednia kwota. 

Reklama

Zobacz również: Zespół żółtych paznokci. Co to za objaw?

Chrzest w 2022 roku. Inflacja też daje się tu we znaki?

W ubiegłym roku Instytut Badawczy ABR SESTA przeprowadził badania, z których wynika, że cena za chrzest waha się od 50 do 300 złotych. Średnia cena za ten sakrament w Polsce wynosiła 130 zł. 

W diecezjach katowickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, wrocławskiej, sandomierskiej i zielonogórsko-gorzowskiej opłata była najniższa, oscylując w okolicy 50 zł. Najdrożej trzeba było zapłacić w jednej z parafii w Poznaniu - 300 zł. Pytany o tę kwotę ksiądz, tłumaczył, że w cenie zawiera się również msza odprawiana w intencji dziecka. 

Zobacz również: Ile pieniędzy dać na komunię w 2022 roku?

Ceny za chrzest w 2022 nie zostały jeszcze poddane badaniom statystycznym, ale najprawdopodobniej kształtują się na podobnym poziomie. Przygotowując się więc do chrztu swojego dziecka, powinniśmy przede wszystkim ocenić własną sytuację finansową i zdecydować się na kwotę zgodną z naszą subiektywną oceną. Księża nie mogą odmówić udzielenia sakramentu, nawet jeśli uznają, że nasza “co łaska" nie jest dla nich zadowalająca. 

Zobacz również:

Pan młody na luzie. Kiedy warto poszaleć ze strojem ślubnym?

Jak szukać sali na wesele?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chrzest | sakramenty | cennik usług kościelnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy