Reklama

Reklama

Ceny rogali świętomarcińskich zwalają z nóg. W tym roku biją rekordy

Rogale świętomarcińskie to przysmak, który pochodzi z Wielkopolski. Kojarzy się głównie z obchodzonym w Poznaniu Dniem Świętego Marcina, ale coraz częściej można go kupić także w innych częściach Polski. W tym roku jego ceny biją wszelkie rekordy.

Rogale świętomarcińskie

W Poznaniu od lat hucznie obchodzony jest Dzień Świętego Marcina, który wypada 11 listopada. W związku z tym przygotowywane są rogale świętomarcińskie, które niemal po brzegi są wypełnione masą z białego maku oraz bakalii. 

Zazwyczaj ich waga waha się od 200 do 250 g, a ich kształt jest zbliżony do podkowy. Rogale świętomarcińskie są przygotowywane z ciasta półfrancuskiego, a ich wierzch jest przyozdabiany lukrem oraz orzechami. W tym roku nie da się nie zauważyć, że ich ceny poszybowały. 

Te przysmaki coraz częściej pojawiają się także w cukierniach w innych zakątkach kraju. Trzeba jednak podkreślić, że te certyfikowane są wypiekane tylko w Poznaniu oraz niektórych powiatach w Wielkopolsce.

Reklama

Ile kosztują rogale świętomarcińskie?

Rogale świętomarcińskie to wyjątkowy przysmak, który jest sprzedawany na wagę. Jego ceny zazwyczaj nie są niskie, ale w tym roku ze względu na szalejącą inflację jest drożej, niż przypuszczano. 

Pojawiają się one w cukierniach już we wrześniu, ale to w listopadzie cieszą się największym zainteresowaniem. Im bliżej Dnia Świętego Marcina, tym ceny znacznie wyższe. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", dwa miesiące temu w jednym z najdroższych lokali w Poznaniu cena za kilogram wynosiła aż 129 zł. W listopadzie podskoczyła jednak do 137 zł. Oznacza to, że jeden rogal świetomarciński kosztuje ponad 30 zł. 

W niektórych cukierniach można jednak kupić rogale świętomarcińskie znacznie taniej. Dość często ceny za kilogram nie przekraczają 60 zł, a więc w zależności od wagi jeden rogal kosztuje mniej więcej kilkanaście złotych.

***

Zobacz także:

Wielkie zmiany w legitymacjach dla emerytów i rencistów. ZUS szykuje nowe dokumenty

Czy 11 listopada można jeść mięso? Biskupi podjęli decyzje

Porównał ceny w polskim i czeskim sklepie. Gdzie jest drożej? „Obłęd”

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rogale świętomarcińskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy